Duże zapotrzebowanie na technologię VACUREMA koncernu Erema

W tym miejscu warto bliżej przyjrzeć się pracy wytłaczarki z zasilaniem na gorąco oraz procesowi filtrowania w stanie stopionym. Jeśli chodzi o działanie wytłaczarki, to jest ona połączona z zagęszczarką. Ślimak położony jest stycznie względem zbiornika zagęszczarki. W wytłaczarce ma miejsce dalsze przetwarzanie odpadów już uprzednio rozdrobnionych, podgrzanych, wysuszonych oraz zagęszczonych termicznie i mechanicznie.

Pozwala to na wykorzystanie w procesie tłoczenia znacznej części energii zużytej na wstępne zagęszczanie i ułatwienie pracy wytłaczarki. Do wytłaczarki koniecznie trzeba doprowadzić energię potrzebną do osiągnięcia temperatury topnienia. Urządzenia bez odgazowywania cylindra mogą być krótsze od konwencjonalnych wytłaczarek z zasilaniem na zimno. Oznacza to istotną oszczędność energii i miejsca. W wytłaczarkach przy większych długościach odgazowanie cylindra jest podwójne. To zaś umożliwia rozwiązanie problemu odgazowywania w najtrudniejszych przypadkach.

VACUREMA koncernu Erema

Z wytłaczarki stopione tworzywo podawane jest do dwóch kanałów. Kanałami jest zaś rozdzielane do dwóch tłoków, z których każdy ma również dwie komory sitowe. Przefiltrowane w taki oto sposób tworzywo opuszcza tłoki i w dalszej kolejności jest podawane do wspólnego kanału, prowadzącego do dyszy formującej granulat. Jakiekolwiek zabrudzenie filtra jest sygnalizowane przez wzrost ciśnienia na wejściu.

Filtr odgrywa tu o tyle istotną rolę, że tworzywo w stanie płynnym, wychodzące z wytłaczarki z płukaniem wstecznym, przetłaczane jest właśnie przez ów filtr. Jeśli tworzywo jest przeznaczone do powtórnej produkcji, niezbędne jest stosowanie do tego celu najdrobniejszych filtrów. W razie przeznaczenia odpadowego tworzywa do produkcji szlachetniejszych wyrobów Erema stosuje filtrowanie przez wymienne filtry o drobnych oczkach.

Typowa linia do recyklingu w systemie Vacurema złożona jest więc z wytłaczarki ze strefą podwójnego odgazowania, mechanizmem automatycznej filtracji i samooczyszczania sit oraz zagęszczarki. W zestawie linii regeneracyjnej przewidziano też m.in. młyn nożowy, wentylator odsysający, przesiewacz, granulator, aglomerator.

VACUREMA koncernu Erema

Są linie, które pracują bez odgazowania z odcinaniem na gorąco i są takie, które działają z podwójnym odgazowaniem i odcinaniem na zimno. Granulacja na gorąco wskazana jest w przypadku takich tworzyw jak PP i PE. Dla polipropylenu granica kształtuje się powyżej wskaźnika płynięcia MFI większego od 80. Przy granulacji ciągłej na zimno granica wynosi MFI 250, a powyżej tej wartości stosuje się odlewanie wstęgi na zimną taśmę transportową i cięcie na zimno.


brak
 

Linie do recyklingu materiałowego (mechanicznego)

Austria