Duże zapotrzebowanie na technologię VACUREMA koncernu Erema

Duże zapotrzebowanie na technologię…
Austriacki koncern Erema ogłosił właśnie, że przez ostatni pół roku, czyli od zakończenia targów K 2007 w Düsseldorfie, otrzymał blisko 20 zamówień z całego świata na dostarczenie kolejnych linii technologicznych swojego systemu recyklingowego VACUREMA.

Tak duża skala zainteresowania systemem Vacurema oznacza, że w 2008 r. wydajność recyklingu butelek PET, który jest prowadzony przy zastosowaniu tej obecnie najpopularniejszej technologii na świecie, przekroczy 500 tys. ton. Nowe zamówienie, które pojawiły się po targach K 2007, oznaczają roczny wzrost o dodatkowe 80 - 100 tys. ton przetworzonych na całym świecie opakowań PET. Jednocześnie w tej chwili na wszystkich kontynentach zainstalowano już ponad setkę systemów koncernu EREMA do recyklingu PET. Znaleźć je można także w naszym kraju. Surowiec odzyskany na maszynach EREMA dysponuje certyfikatem przeznaczenia do kontaktu z żywnością.

VACUREMA koncernu Erema

Czym jest więc system VACUREMA, który został opracowany już blisko 12 lat temu? Austriacki koncern jest w tej chwili w stanie zaproponować system regeneracji odpadów tworzyw w trzech odmianach: bottle-to-bottle, inline bottle flake-to-fibre oraz inline bottle flake-to-sheet.

Najbardziej typowe z zastosowań polega na tym, że płatki butelek PET, które zostały odpowiednio przygotowane na skutek rozdrobnienia, mycia i osuszania trafiają do odpowiedniego zbiornika Vacurema. Za prowadzony transport odpowiada specjalny transporter taśmowy lub podajnik.

W zbiorniku następuje proces ogrzania tworzywa, jego suszenia i krystalizacji. Krystalizacja PET pomaga w dalszej fazie produkcji. Przyczynia się też do utrzymania odpowiedniego wskaźnika lepkości i płynięcia tworzywa. Następnie z suszarki tworzywo wędruje przy pomocy transportera do reaktora próżniowego, który posiada tzw. wirujące łopatki. Sprawiają one, że płatki PET zaczynają wirować. Powstaje tym samym zjawisko frykcji, co z kolei wpływa na to, że temperatura tworzywa rośnie do 180 - 200 st. C, czyli poziomu krystalizacji i suszenia.

VACUREMA koncernu Erema

Utrzymywanie tworzywa w stanie podgrzania pozwala na usunięcie zanieczyszczeń znajdujących się w PET. Zmniejsza się też poziom wilgoci. Tworzywo jest w dalszym ciągu krystalizowane. Tak przygotowane trafia do wytłaczarki, w której ulega plastyfikacji oraz homogenizacji.


brak
 

Linie do recyklingu materiałowego (mechanicznego)

Austria