ERG sprzedał już ponad 100 tys. obudów

ERG sprzedał już ponad 100 tys. obudów
Zakłady Tworzyw Sztucznych ERG robią dobry interes na produkcji akumulatorów.

Firma jest jednym z największych w kraju producentów obudów do akumulatorów rozruchowych przeznaczonych do samochodów osobowych, ciężarowych, ciągników oraz maszyn rolniczych. Produkowane są one w technologii wtrysku.

W tym roku ERG dostarczył już do firm produkujących akumulatory dla przemysłu motoryzacyjnego i innych profesjonalnych zastosowań ponad 120 tys. swoich specjalistycznych obudów.

- Kilka lat temu zastanawiano się w naszej firmie nad sprzedażą wydziału wtrysków. W ubiegłym roku, w początkowej fazie kryzysu obawialiśmy się spadku zamówień na obudowy akumulatorowe i utraty rentowności tego wydziału - mówi Maciej Błasiak, prezes zarządu spółki ERG. - Tymczasem w pierwszym kwartale tego roku produkcja i sprzedaż wyrobów wtryskowych z miesiąca na miesiąc dynamicznie rosła. Dziś, więc próbujemy odpowiedzieć sobie pytanie, jaki jest ten rynek i w którym kierunku będzie się rozwijał. Obecnie badamy rynek pod kątem opłacalności inwestycji w nowe produkty oraz umocnienia naszej pozycji w obszarach, w których już działamy. Na pewno branża produkcji akumulatorów oraz innych ogniw służących do wytwarzania i magazynowania energii ma przed sobą spore perspektywy rozwoju.

Obudowy firmy ERG

W tej chwil producenci nie podają pełnych informacji dotyczących tego rynku. Wiadomo jednak, że nowoczesne akumulatory gwarantują bezawaryjną pracę przez średnio 2-3 lata. Po tym czasie należy je wymienić. Tylko w województwie śląskim w przypadku pojazdów użytkowych wymianie podlega około 47 tys. akumulatorów rocznie. W skali całego kraju będą to już setki tysięcy.

Jeśli chodzi o produkcję akumulatorów to na nasz rynek wprowadza się rocznie ponad 2,5 mln sztuk samochodowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych oraz ok. 500 tys. sztuk ogniw przemysłowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Można zatem przyjąć, że rocznie na nasz rynek trafia więcej niż 2 mln sztuk akumulatorów, z czego 80 procent to krajowa produkcja. Jak zatem widać popyt na obudowy do tego typu asortymentu wciąż jest bardzo duży.

Ostatnie miesiące były bardzo ważne dla działalności spółki ERG. Przede wszystkim udało jej się odwrócić negatywne tendencje, którym firma poddawała się w poprzednich latach. Zanotowano zdecydowaną poprawę najważniejszych wskaźników finansowych, znaczące zmniejszono zadłużenie firmy, zakończono emisję akcji serii D oraz opracowano i wdrożono do sprzedaży nowe produkty. Pomimo spadku sprzedaży w 2008 r., znaczącym osiągnięciem było również uzyskanie prawie 1,9 mln zysku z działalności operacyjnej.

Czytaj więcej: Rynek 830

brak
 

Jesteśmy specjalistami w produkcji na szeroką skalę nowoczesnych wyrobów z tworzyw sztucznych: folii polietylenowych, wyrobów wtryskowych

Polska