Ekologiczne technologie z branży tworzyw chcą podbić Europę

Ekologiczne technologie z branży tworzyw chcą podbić Europę
Polskie innowacyjne technologie środowiskowe, wyłonione w ramach projektu GreenEvo, rozpoczynają zagraniczne misje handlowe. Odwiedzą 11 państw. Na początek Kazachstan. Są w tym gronie m.in. projekty z branży tworzyw sztucznych

Celem misji handlowych jest promocja polskich zielonych technologii na rynku międzynarodowym oraz nawiązanie współpracy biznesowej. Na misje pojadą laureaci organizowanego przez Ministerstwo Środowiska konkursu GreenEvo. Łącznie 40 firm.

Odwiedzą one takie kraje jak Algieria, Azerbejdżan, Chorwacja, Chile, Kazachstan, Malezja, Mołdawia, Rosja, Turcja, Ukraina i Wietnam. Firmy spotkają się z lokalnymi przedsiębiorcami oraz przedstawicielami administracji państwowej i samorządowej. W ramach projektu zaplanowano także udział przedsiębiorców w międzynarodowych wydarzeniach dotyczących zielonych technologii.

- Chcemy pokazać, że polskie technologie środowiskowe są innowacyjne, nowoczesne i mogą śmiało konkurować z największymi globalnymi dostawcami w tym obszarze. Ponadto, każda zagraniczna transakcja naszych rodzimych, ekologicznych firm to dołożenie cegiełki do budowy globalnej zielonej gospodarki – mówi Marcin Korolec, minister środowiska.

Rozwiązania firm działających w ramach GreenEvo już teraz funkcjonują na całym świecie. Przykładem jest m.in. T-Technology należąca do przedsiębiorstwa Technologie Ekologiczne, która służy do przeróbki odpadów z tworzyw sztucznych na paliwa płynne. Rozwiązanie jest już z powodzeniem stosowane m.in. na Słowacji, w Indiach i Tajlandii.

Innym przykładem jest opracowana przez firmę Biogradex technologia oczyszczania ścieków. Została ona zastosowana m.in. cztery lata temu w wiosce olimpijskiej w Pekinie. Polskie rozwiązania środowiskowe działają także w najbardziej zaawansowanych technologicznie krajach, jak Japonia. Firma PP-EKO rozpoczęła tam właśnie pilotażowy projekt wdrożenia technologii ROVAPO do produkcji czystej wody technologicznej ze ścieków przemysłowych. Technologię wykonywania budynków pasywnych i niskoenergetycznych przy wykorzystaniu szalunku z tworzyw piankowych chce promować i sprzedawać na świecie firma Izodom 2000 Polska.

GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii to autorski projekt Ministerstwa Środowiska. Jego celem jest pomoc w promocji i międzynarodowym transferze polskich technologii środowiskowych. Co roku firmy zgłaszają do udziału w przedsięwzięciu nowe, innowacyjne rozwiązania. Te następnie oceniają eksperci, wybierając laureatów. Skuteczność programu potwierdzają sukcesy przedsiębiorców biorących w nim udział. Laureaci dwóch zakończonych edycji GreenEvo poprawili średnio o ponad 30 proc. swoje wyniki finansowe, a ponad połowa z nich zwiększyła zatrudnienie.

Wyjazdy zagraniczne w ramach tegorocznych misji handlowych potrwają od września do listopada. Pierwsze spotkanie rozpoczęło się 2 września od wizyty w Kazachstanie.
Forum

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Ramones

Własna firma produkcyjna 2018-04-30

Reportaże