Engel na targach Plastpol 2019

Engel na targach Plastpol…

Podczas targów Plastpol 2019, odbywających się w Kielcach w dniach od 28 do 31 maja, Engel Austria pokaże w praktyce, na przykładzie dwóch zastosowań, w jaki sposób można wydajnie i ekonomicznie produkować. Ekspert z dziedziny rozwiązań systemowych z siedzibą w Austrii zaprezentuje zintegrowane, wspomagane asystentem gniazdo produkcyjne - w pełni zautomatyzowane rozwiązanie do bardzo szybkiej wymiany wkładów formy. W ramach drugiej prezentacji na żywo, Engel, na przykładzie produkcji gotowych do sprzedaży pokrywek w technice one shot, udowodni, że koncepcje IML można realizować ekonomicznie nawet w krótkich seriach. Trzecim eksponatem jest wyjątkowo kompaktowa wtryskarka serwohydrauliczna, która jest w stanie połączyć maksymalną efektywność, wydajność i precyzję również w procesach wielokomponentowych z użyciem elastomerów i termoplastów.

- Polska jest aktualnie liderem wzrostu w Europie - mówi Piotr Nachiło, prezes Engel Polska z siedzibą w Warszawie. W ubiegłym roku, zgodnie z danymi GUS, wskaźnik PKB wzrósł o 5,1 procenta. - Kraj jest na szczycie koniunkturalnej hossy, która od dwóch lat trwa w całej Europie środkowej i wschodniej - wyjaśnia dalej Piotr Nachiło. Dobra koniunktura na krajowym rynku przekłada się na doskonałe nastroje przed zbliżającymi się targami.

W pełni zautomatyzowany system zmiany produkcji

Koncentrując się na niewielkich rozmiarach partii, Engel wpisuje się w ważny trend podczas Plastpol 2019. W wielu obszarach rośnie liczba oferowanych różnorodnych produktów, co przekłada się na produkcję mniejszych partii. Przykładami są towary konsumpcyjne, takie jak przybory piśmiennicze, detale techniczne z branży motoryzacyjnej i elektrotechnicznej, ale też szereg produktów z dziedziny techniki medycznej. Ekonomiczna produkcja różnorodnych detali metodą wtrysku często opiera się na zastosowaniu form z wymiennymi wkładami. Rozwiązanie Engel, opracowane razem z Braunform (Bahlingen, Niemcy) i innymi strategicznymi partnerami, zastosowane w maszynie wystawionej na targach, idzie jeszcze o krok dalej. Zaprezentowany system umożliwia w pełni automatyczną wymianę wkładów formy w ciągu zaledwie minuty. Wtryskarkę Engel e-motion 170/120 TL wyposażono w tym celu w formę z opatentowanym przez Braunform mechanizmem szybkiego przezbrajania.


braunform


Forma firmy Braunform z opatentowaną mechaniką szybkowymienną umożliwia zmianę produktu w zaledwie minutę.

Aby uwidocznić potencjał tego nowego rozwiązania, dwa elementy suwmiarki o różnej geometrii produkowane są jeden po drugim, z zastosowaniem funkcji szybkiej zmiany. Już po dziesięciu wtryskach wtryskarka przesyła do zintegrowanego robota przegubowego Engel easix sygnał, że partia została ukończona, i odblokowuje wkłady w formie. Robot najpierw zdejmuje ostatni wyprodukowany detal, zmienia chwytak i wymienia wkładki form. Ten proces, bez wadliwych detali, trwa zaledwie minutę. Komunikacja między wtryskarką a peryferiami obsługiwana jest przez authentig, system realizacji produkcji dostarczany przez spółkę zależną Engel - TIG.

iml


W pełni zautomatyzowany system zmiany produkcji jest zintegrowany na bardzo niewielkiej powierzchni: wtryskarka, robot przegubowy, bazą chwytaków i wkładów do formy, drukarka laserowa, instalacja montażowa i system przenowszenia zmontowanych suwmiarek gotowych do zastosowania.

Do największych wyzwań związanych z tym zastosowaniem należy różna masa wtrysku obu detali. Aby mimo to, po przezbrojeniu, już w pierwszym wtrysku powstawał dobry detal, wtryskarka stale automatycznie się optymalizuje w oparciu o trzy inteligentne systemy wspomagania z programu inject 4.0 Engel. Podczas gdy iQ weight control dla każdego wtrysku dostosowuje objętość masy wtryskowej, system iQ clamp control dobiera optymalną siłę zwarcia i automatycznie ją ustawia. iQ flow control wykonuje automatyczną regulację różnic temperatury w obiegu medium termostatującego na podstawie wartości pomiarowych z e-flomo i dostosowuje moc pompy w układach termostatowania do aktualnych warunków procesu.

Na Plastpolu szczególną uwagę przyciąga bardzo kompaktowa konstrukcja gniazda produkcyjnego. Umieszczony centralnie robot easix odpowiada za wszystkie manipulacje wkładami formy i detalami, za znakowanie detali wtryskowych i ich montaż oraz za wydawanie suwmiarek. Wtryskarka, stacja chwytaka i wkładów formy, drukarka laserowa, instalację montażową i system transportowy są tymczasem rozmieszczone gwiaździście wokół robota. Na ergonomię rozmieszczenia poszczególnych elementów pozytywnie wpływa między innymi bezkolumnowa jednostka zamykania wtryskarki e-motion TL. Nieograniczony dostęp do obszaru formy pozwala robotowi na nieograniczony ruch do pozycji bardzo blisko jednostki zamykania.

callipers
Do największych wyzwań związanych z tym zastosowaniem należy różna masa wtrysku obu detali – elementów suwmiarki.

Produkcja gotowych do sprzedaży pokrywek w technice one shot

Na przykładzie produkcji gotowych do sprzedaży pokrywek wiader w technice one shot, Engel udowodni, że koncepcje IML można realizować ekonomicznie nawet w krótkich seriach. W tym celu Engel łączy wtryskarkę e-motion 740/220 wyposażoną w robot liniowy viper 20 z IML uni-LINE od gdyńskiej firmy TMA Automation. Robot viper pobiera z gniazda IML etykietę, umieszcza ją w formie wtryskarki, jednocześnie wyjmuje ostatnio wykonany detal i przekazuje go ponownie do uni-LINE w celu wydania. Dzięki ustandaryzowanej koncepcji instalacji integracja kompaktowego gniazda IML jest bardzo prosta. W krótkim czasie wtryskarkę można elastycznie przezbroić na potrzeby innych zadań - z In-Mould-Labeling lub bez IML. W ten sposób IML staje się atrakcyjne przy projektantowaniu procesów również w zastosowaniach spoza segmentu szybkobieżnego.

TMA


Razem ze swoim partnerem TMA Automation ENGEL opracowuje bardzo elastyczne i jednocześnie ekonomiczne rozwiązania gotowe dla technologii In-Mould-Labeling.

TMA Automation to firma wyspecjalizowana w automatyzacji procesów typu IML i downstream, takich jak montaż, zapewnienie jakości i paletyzacja poza obszarem szybkobieżnym. Jako generalny wykonawca Engel przejmuje od swoich klientów kwestie ustaleń z partnerami od automatyzacji i dostarcza z jednego źródła kompletne gniazdo produkcyjne. Również to podnosi wydajność, gdyż mniej interfejsów często oznacza szybszą konfigurację.

Wydajna precyzja w procesach wielokomponentowych z użyciem silikonu

Konkurencyjna produkcja uszczelek płaskich i oringów - to atut Engel flexseal. Podczas targów Plastpol wyjątkowo kompaktowa wtryskarka serwohydrauliczna udowodni, że jest w stanie połączyć maksymalną wydajność , skuteczność i precyzję również w procesach wielokomponentowych z użyciem elastomerów i termoplastów. Podczas targów, na wtryskarce Engel flexseal 500/300 o sile zwarcia 3000 kN, będą obtryskiwane twardym silikonem (HTV) inserty z PBT. Jakość dwukomponentowych membran będzie kontrolowana, bezpośrednio po wytworzeniu, z użyciem systemu kontroli wizyjnej. Engel dostarcza w tym celu w pełni zintegrowane, systemowe rozwiązanie. Do grona partnerów zaliczają się producent materiałów: Mesgo (Gorlago, Włochy), producenci form ORP Stampi (Viadanica, Włochy) oraz Giasini (Grassobbio, Włochy) oraz Proplast Plastic Innovation Pole (Rivalta Scrivia, Włochy), odpowiadający za CAD design.

Materiał będzie podawał zaprojekowany i wyprodukowany przez Engel lej obrotowy ze ślimakiem roto feeder. Lej obrotowy z przeciwbieżnym ślimakiem stale transportuje twardy silikon bez pęcherzy powietrza i ze stałym ciśnieniem, dbając w ten sposób o bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa procesu.


oring


Wtryskarka flexseal sprawia, że masowa produkcja oringów i płaskich uszczelek, również z wkładkami, staje się bardzo opłacalna.

Detale są przenoszone przez robota przegubowy Engel easix, który w tym przypadku działa z manipulatorem Anyfeeder z firmy Asyril (Villaz-St-Pierre, Szwajcaria). Wtryskarka flexiseal została dostosowana specjalnie do wymagań producentów oringów i uszczelek płaskich. Można ją stosować do wszystkich popularnych mieszanek gum i silikonów, a dzięki poziomej konstrukcji maszyny ze ślimakowym agregatem wtryskowym gwarantuje w tych zastosowaniach uzyskanie bardzo wysokiej precyzji produkcji, gdy wymagana jest mała i średnia masa wtrysku. Flexiseal umożliwia także całkowicie automatyczną produkcję przy wykorzystaniu tradycyjnych systemów szczotkowych.

Źródło: Engel