Firma BASF wprowadza nowe rozwiązania


W tej chwili inżynierowie BASF testują wyposażone w formułę Mincorâ TX TT, materiały do produkcji parasoli słonecznych i żagli. - Dla materiałów używanych przez długi okres na wolnym powietrzu oraz takich, których nie da się włożyć do pralki, to rozwiązanie jest najbardziej optymalne - przyznaje Nörenberg. - W ich przypadku deszcz po prostu spłukuje brud. W dłuższych okresach posuchy wystarczy natomiast krótki prysznic z użyciem węża ogrodowego.

Dzięki formule Mincora TX TT firma BASF po raz pierwszy umożliwiła przeniesienie autentycznego efektu samoczyszczenia opartego o powierzchnie nanocząsteczkowe na tekstylia - ocenia dr Thomas Stegmaier z Instytutu Technologii Tekstyliów (ITV) w Denkendorfie.

Jeśli chodzi o perspektywy rozwoju formuły Mincor TX TT, to sprawdziła się ona na materiałach poliestrowych stosowanych do produkcji markiz.


Niebawem zaś na rynku mają zadebiutować samoczyszczące parasole słoneczne, chorągwie i żagle z tkanin syntetycznych. Na tym jednak praca zespołu badawczego firmy BASF nie kończy się. Efekt samoczyszczenia się tekstyliów ma być wkrótce wdrożony w inne dziedziny życia - przede wszystkim w zakresie odzieży odpornej na brud.

Żeby to zamierzenie powiodło się, trzeba wpierw jednak pokonać uciążliwości, które przynosi stosowanie pralki. W trakcie prania, tekstylia narażone są bowiem na ogromne obciążenia mechaniczne, które w bardzo dużym stopniu dają się we znaki nanoskopowej powierzchni formuły Mincora.

Przy pomocy optymalizacji środka wiążącego pracownikom BASF udało się nadać produktowi Mincora znacznie wyższą stabilność i to bez konieczności osłabiania efektu samoczyszczenia.

Z zastosowania Mincora mogą skorzystać głównie tekstylia wysokiej jakości i silnie narażona na brud odzież robocza, którą można oczyścić jedynie dużym nakładem.

Oczywiście efekt Mincora pozytywnie oddziaływałby także na pozostałe rodzaje odzieży. Dzięki niemu następowałoby bowiem m.in. spłynięcie octu balsamicznego, czerwonego wina, ketchupu, a nawet miodu i to bez pozostawienia jakiegokolwiek śladu.

Podczas gdy niebawem czeka nas wprowadzenie na rynek wyposażonych w formułę Mincorâ materiałów bawełnianych, BASF pracuje już nad dalszymi możliwościami jej zastosowania. Mówi się o odpychających brud powierzchniach tapet, zasłon oraz frontach kuchennych.


Dodatkowo badacze firmy BASF pracują nad użyciem folii nanocząsteczkowych pozwalających na produkcję taśm klejących bez użycia kleju.

BASF jest największym przedsiębiorstwem chemicznym na świecie. Spektrum jego produktów obejmuje chemikalia, tworzywa sztuczne, produkty uszlachetniające, środki ochrony roślin oraz ropę naftową i gaz ziemny. Koncern zatrudnia 95 tys. pracowników. W 2006 roku osiągnął obroty w wysokości 52,6 mld euro.

Czytaj więcej: Tekstylia 3 Innowacje 302

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska