Firma Bibus Menos z nagrodą targów Plastpol 2009

Firma Bibus Menos z nagrodą targów Plastpol 2009
Firma Bibus Menos została nagrodzona na targach Plastpol w Kielcach za swój nowoczesny system otrzymywania modeli metodą druku 3D - Alaris 30.

Najważniejszą częścią targowej ekspozycji firmy Bibus Menos była możliwość obejrzenia pierwszego kompaktowego systemu szybkiego prototypowania Alaris30 firmy Objet Geometries. Spółka Objet jest w Polsce reprezentowana właśnie przez Bibus Menos. System okazał się na tyle ciekawym rozwiązaniem, że Bibus Menos otrzymało za niego specjalne wyróżnienie przyznawane przez Targi Kielce.

- Od teraz tworzenie prototypów o wysokiej jakości powierzchni, niezwykłej dokładności i wyrazistych detalach jest w zasięgu ręki. Alaris30, czyli najnowszy kompaktowy system szybkiego prototypowania zapewnia wysoką jakość wydruku przy minimalizacji kosztów - tłumaczyła na targowym stoisku Magdalena Kiełpińska, zajmująca się szybkim prototypowaniem w firmie Bibus Menos.

System Alaris jest odpowiedzią na fakt, że wizerunek tworzą najdrobniejsze szczegóły. Tak jak detale stanowią o jakości ogółu, tak wierne odzwierciedlenie projektu jest niezbędne przy tworzeniu prototypów. Rozdzielczość na poziomie 600x600 dpi oraz tworzenie modeli poprzez nakładanie na siebie warstw żywicy o grubości 28 mikrometrów sprawia, iż Alaris30 jest w stanie zbudować model o wyrazistych detalach i ostrych krawędziach. Wyjątkowa gładkość powierzchni oraz dokładność wydruku 3D umożliwia tworzenie prototypów do zastosowań typu Fit, Form & Function (dopasowanie, kształt i funkcjonalność), tworzenie prototypów o dokładności wykonania na poziomie 0,1-0,2 mm, uzyskiwanie nieograniczonej geometrii modeli oraz małych elementów ruchomych, a także sprawdzenie przydatności projektu w wielu aplikacjach.

System Alaris30 firmy Bibus Menos

System Alaris30 oparty jest na opatentowanej przez Objet technologii PolyJet. W tej technologii prototypy tworzone są poprzez wspomniane już natryskiwanie na siebie warstw żywicy akrylowej fotopolimerowej o grubości 28 mikrometrów. Każda naniesiona warstwa jest natychmiast utwardzana światłem UV, dzięki czemu powstają funkcjonalne prototypy. Wykorzystywany do tworzenia skomplikowanych geometrii materiał wspierający, bazujący na żelu, łatwo można usunąć za pomocą wody pod ciśnieniem.

Warto wiedzieć, że zastosowanie 28 - mikrometrowej warstwy zapewnia uzyskanie gładkich, precyzyjnych modeli o wyraźnych detalach. Precyzyjne dozowanie materiału oraz zaawansowane właściwości fizyczne umożliwiają tworzenie modeli o ściankach do 0,6 mm. Inną zaletą technologii PolyJet jest fakt, że wielkość komory budowania pozwala na jednoczesne tworzenie dużych modeli lub kilkunastu - kilkudziesięciu mniejszych w jednym procesie wydruku.

Wysoka dokładność wykonania modeli tworzonych w technologii PolyJet umożliwia zastosowanie ich w celu sprawdzenia dopasowania i interakcji z innymi elementami projektu oraz przeprowadzenia symulacji działania gotowego produktu. Dobra jakość powierzchni oraz wytrzymałość zastosowanego materiału pozwalają na tworzenie modeli masterów idealnych do termoformowania. Dzięki właściwościom zastosowanego materiału możliwe jest budowanie modeli o cienkich ściankach, co wpływa na oszczędność kosztów przygotowania mastera.

Bibus Menos jest firmą polsko - szwajcarską wywodzącą się z działającej na polskim rynku od 1994 r. spółki Menos oraz ze szwajcarskiej firmy rodzinnej Bibus. Główna siedziba firmy Bibus Menos zlokalizowana jest w Gdańsku.

Czytaj więcej: Nagrody 207 Targi 791

brak
 

Pneumatyka, mechatronika, automatyka, drukarki 3D, hydraulika siłowa, technika szynowa, pompy i zbiorniki, projektowanie

Polska