Folia aluminiowa coraz bardziej innowacyjna

Folia aluminiowa coraz bardziej innowacyjna
Zakres zastosowań folii aluminiowych jest bardzo różnorodny. Niemniej jednak w największym stopniu jest ona wykorzystywana w odniesieniu rozmaitych opakowań dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i kosmetycznego. To zaś oznacza, że jej wytwórcy muszą stale rozwijać produkowany przez siebie asortyment.

Poprawa jakości jeśli idzie o już produkowaną folię aluminiową, a także wprowadzenie nowych produktów tego rodzaju postępuje bardzo szybko. Jednym z przykładów innowacyjnych rozwiązań na tym polu jest folia aluminiowa z obwodem drukowanym, do którego przyłączono płaskie diody LED emitujące światło. Ideą dla opracowania tego typu folii była konieczność wykorzystania jej w systemach bezpieczeństwa do podświetlania różnego rodzaju tablic i znaków ostrzegawczych i informacyjnych lub do powlekania podłóg, oświetlających biura lub hole.

Folia aluminiowa

To pierwszy przykład udoskonaleń i wzbogaceń jakim podlega folia. Niedawno sukcesem skończyły się też projekty badawcze mające na celu integrację funkcjonalności systemu RFID z materiałami na opakowania z folii aluminiowej. Wprowadzono do użytku folie z obwodami drukowanymi w systemach identyfikacji radiowej (RFID). Głównym impulsem dla tego wynalazku było wykorzystanie sygnału radiowego niskiej mocy do transmisji danych pomiędzy etykietą a czytnikiem. Specjalna folia aluminiowa z systemem RFID jest idealna dla zastosowań np. w transporcie i w handlu w różnego rodzaju magazynach ułatwiając bezstykowe rozpoznawanie obiektów i przepływ informacji.

Kolejna nowość branżowa to folia aluminiowa, w którą w procesie specjalnej obróbki niejako „wmontowano” folię ochronną typu Cpl o innowacyjnych właściwościach. Tym samym osiągnięto efekt modyfikacji strukturę powierzchniowej folii aluminiowej. Tego rodzaju folie wykorzystywane są przy produkcji opakowań dla przemysłu farmaceutycznego. Decyduje tu fakt, że umożliwiają szybkie i precyzyjne rozpoznanie produktu i jego ochronę przed podrabianiem, co jak wiadomo w przypadku leków ma kolosalne znaczenie.

Jeszcze jednym produktem z powodzeniem wprowadzanym na rynek jest specjalny kompozyt aluminium-polietylen do wykorzystania w stomatologii. Znajduje on swoje zastosowanie przy systemach jednostkowego dozowania zawierających zintegrowany aplikator, z którego pomocą dentysta może w prosty i higieniczny sposób nakładać klej. Folia aluminiowa chroni przed światłem, wilgocią i parą. I właśnie ta ochrona jest kluczowym wymogiem, aby produkt mógł zawierać rozpuszczalnik.

Czytaj więcej: Folia 293 Innowacje 302


Adso76
Adso76

Wysłany: 2011-01-22 11:12:53

Na szczęście Glin, czyli Aluminium jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków, więc nie powinni go zabraknąć dla tak fantastycznych zastosować :)