Formowanie z rozdmuchem możliwe także dla tworzywa Styrolux

Formowanie z rozdmuchem możliwe także dla tworzywa Styrolux
Koncern BASF stale poszerza właściwości użytkowe swoich tworzyw sztucznych. Tym razem ulepszono parametry Styroluxu.

Najnowsze testy wykazały, że produkowany przez BASF Styrolux 3G46 doskonale nadaje się do formowania wydmuchowego. Styrolux to innowacyjny kopolimer styrenowo-butadienowy. Jest to wysoko transparentne tworzywo sztuczne SBC wprowadzone na rynek już trzy lata temu i od tego czasu sukcesywnie udoskonalane. Tym razem paletę jego zastosowań powiększoną o kolejną technikę przetwórczą.

Styrolux w porównaniu do materiałów szeroko stosowanych przy formowaniu wydmuchowych - mowa tu choćby o polichlorku winylu, PET-G lub PC - jest o 30 proc. lżejszy i łatwiejszy do przetwarzania metodą wytłaczania z wydmuchem i wtrysku z wydmuchem. Dzięki temu stosując ten materiał można prowadzić produkcję w sposób tańszy i bardziej efektywny. Styrolux może być wykorzystywany do tworzenia szerokiego wachlarza różnorodnych przezroczystych pustych przedmiotów, takich jak choćby pojemniki i naczynia dekoracyjne, butelki do napojów i opakowania.

Tworzywo Styrolux koncernu BASF

Tworzywo plastyczne Styrolux 3G46 do tej pory było używane tylko w metodzie formowania przez ekstruzję lub wtrysk. Jednak od chwili, gdy tylko pojawiło się na rynku celem technologów BASF było rozszerzanie możliwości jego stosowania. I dlatego aktualnie można je przetwarzać już z zastosowaniem wszystkich powszechnych systemów formowania wydmuchowego. Temperatury przetwarzania są przy tym znacznie niższe, a trwanie cyklu krótsze w porównaniu z materiałami konwencjonalnymi.

Jak tłumaczą przedstawiciele BASF Styrolux nie wymaga wcześniejszego wysuszenia go, co dodatkowo zmniejsza koszty stosowania. Co więcej stanowi również interesujące połączenie właściwości mechanicznych i optycznych. Oto bowiem wysoka odporność na uderzenia i łamanie wraz z bardzo dobrą przezroczystością i wyjątkowym połyskiem czynią to tworzywo doskonałą i ekonomiczną alternatywą dla wyrobu głównie butelek z uchwytami. Ponadto Styrolux łatwo poddaje się również barwieniu, nadrukowi, klejeniu i zgrzewaniu.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska