Grupa Azoty ZAK coraz bliżej zgazowania węgla

Grupa Azoty ZAK coraz bliżej…
20 listopada w Hotelu Solidaris w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się organizowane przez Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy seminarium poświęcone projektowi zgazowania węgla. Spotkanie z udziałem przedstawicieli Grupy Azoty ZAK SA odbyło się ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

- Zgazowanie węgla i czyste technologie węglowe są bez wątpienia ogromną szansą nie tylko dla polskiego górnictwa i chemii, ale także dla całej polskiej gospodarki - powiedział w czasie spotkania Adam Leszkiewicz, prezes Grupy Azoty Kędzierzyn. - Jestem przekonany, że dzięki tego typu innowacyjnym przedsięwzięciom możemy również umacniać pozycję naszego regionu i czerpać z nich wiele korzyści.

Obecność przedstawicieli Grupy Azoty w dyskusji na temat projektu zgazowania węgla jest naturalna, ponieważ to właśnie na terenie Grupy Azoty ZAK SA ma być umiejscowiona pierwsza tego typu instalacja.

- Już od dawna myślimy i pracujemy nad tym projektem, powoli nadchodzi czas, by wprowadzać go w życie - powiedział Leszkiewicz.

Kulminacyjnym punktem seminarium była debata panelowa, w której wzięli udział między innymi Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla, Wiesław Skwarko, prezes Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego, prof. Andrzej Strugała z AGH i prof. Tomasz Chmielniak z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Grupę Azoty reprezentował wiceprezes Krzysztof Kamiński.

- Zgazowanie węgla to projekt, który pozwoli Grupie Azoty jeszcze lepiej odpowiedzieć na wyzwania polityki surowcowej - podkreślił prezes Kamiński. - To technologia niskoemisyjna, która przyniesie korzyści środowisku naturalnemu i zapewni nam stabilny i relatywnie tani dostęp do gazu syntezowego, który wykorzystujemy w naszej codziennej pracy.

Grupa Azoty i Grupa Azoty Kędzierzyn nad projektem zgazowania węgla pracują już od ponad pięciu lat. Spółka ma już gotowe studium wykonalności tego projektu, a w ostatnich tygodniach podpisała w tej sprawie porozumienie o współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą z Krakowa. Umiejscowiona w Grupie Azoty Kędzierzyn instalacja do zgazowania węgla została również wpisana do rządowego programu Śląsk 2.0.


Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®), alkohole OXO, aldehydy
 

Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®), alkohole OXO, aldehydy

Polska, 47-220 Kędzierzyn Koźle, Mostowa 30A