Grupa Wittmann świętowała 40-lecie istnienia

Grupa Wittmann świętowała…
W dn. 8-9 czerwca Grupa Wittmann świętowała w Wiedniu jubileusz 40-lecia istnienia firmy. W czasie dwudniowej imprezy tereny Messe Wien, jak również fabryki w Wiedniu, Kottingbrunn, Wolkersdorf oraz Mosonmagyaróvár (Węgry) odwiedziło ponad 1650 gości. Prezentacja maszyn w halach targowych, poprzedzona spektakularnym widowiskiem, obejmowała 150 urządzeń, a uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać specjalistycznych wykładów technologicznych.

ZOBACZ FOTORAPORT Z WYDARZENIA

Historia przedsiębiorstwa rozpoczęła się w 1976 roku, kiedy to dr Werner Wittmann założył w Wiedniu firmę Wittmann Kunststoffgeräte GmbH, produkującą regulatory przepływu wynalezione przez jej twórcę. Zaledwie trzy lata później oferta produktowa została wzbogacona o regulatory temperatury, zaś w 1983 roku dołączono do niej roboty, suszarki, systemy ładujące i granulatory. Kamieniem milowym rozwoju firmy było przejęcie w 2008 roku firmy Battenfeld Kunststoffmaschinen GmbH w Kottingbrunn. W ten sposób dotychczasowa oferta firmy, obejmująca roboty oraz sprzęt peryferyjny, została wzbogacona o wtryskarki. We wszystkich obszarach działalności spółka zainwestowała znaczące sumy w rozwój produktów oraz sieci dystrybucyjnej, dzięki czemu obecnie Grupa Wittmann działa na skalę światową, zatrudniając ogółem ok. 2050 pracowników (z czego 820 osób pracuje na terenie Austrii).

O dobrej kondycji przedsiębiorstwa świadczyć mogą zaprezentowane na specjalnej konferencji prasowej wyniki finansowe - w 2015 roku przychody firmy wyniosły 359,4 mln euro i były aż o 19,5 proc. wyższe aniżeli w roku poprzednim. Także w bieżącym roku spółka odnotowuje wysoki poziom zamówień, przede wszystkim na maszyny z serii SmartPower i MacroPower oraz na systemy automatyzacji, przy czym kierownictwo spółki przyjmuje konserwatywne podejście do spodziewanych wyników finansowych, szacując tegoroczny wzrost na ok. 3 proc. Celem firmy jest osiągnięcie w 2017 roku przychodów na poziomie 400 mln euro.

Ok. 45 proc. przychodów generują wtryskarki, za pozostałe 55 proc. odpowiadają natomiast systemy automatyzacji i urządzenia peryferyjne. Największymi odbiorcami urządzeń są firmy z sektora motoryzacyjnego. Branża opakowaniowa odgrywa mniejszą rolę, choć przedstawiciele firmy liczą na wzrost w tym zakresie. Aż 97 proc. przychodów firmy pochodzi z eksportu. Do największych rynków zbytu urządzeń Wittmann Group należą: Niemcy, USA, Meksyk, Czechy oraz Polska. Obecnie największa ilość zamówień spływa do firmy z Włoch, Szwecji, Polski, USA i Meksyku.

Wittmann


Nowości zaprezentowane podczas uroczystości 40-lecia firmy

 • UNILOG B8 - nowa generacja systemów kontrolnych
  Jedną z nowości zaprezentowanych podczas jubileuszu firmy była nowa generacja systemów kontroli wtryskarek UNILOG B8. Różni się od poprzedników nie tylko nowym wyglądem i ekranem 21,5", lecz przede wszystkim ułatwioną, intuicyjną obsługą za pomocą ekranu dotykowego. Przy czym oprócz funkcji soft touch Wittmann zachował kilka klawiszy w systemie w celu ułatwienia dostępu do często używanych funkcji. Nowy system kontrolny zainstalowany był na maszynie w pełni elektrycznej EcoPower 110/350, produkującej zamknięcia z PA w dwugniazdowej formie dostarczonej przez austriacką firmę Reutter. Robot Wittmann W818 usuwał i składował produkowane detale. Nowy system kontrolny zainstalowany był również na maszynach SmartPower 120/350 oraz MacroPower 1100/8800.
 • EcoPower - rozwiązanie dla branży medycznej i technologii wielokomponentowej
  Za pomocą innej maszyny EcoPower 110/350 Wittmann pokazał możliwości w zakresie technologii dla medycyny. Za pomocą gniazda produkcyjnego typu clean room produkowany był centralny komponent pompy inhalatora Respimat (Boehringer Ingelheim microParts GmbH). Z kolei na maszynie do wtrysku wielokomponentowego EcoPower 180/350H/350V produkowany był detal wykonany z HDPE i PA.
 • MicroPower w wersji wielokomponentowej
  Inną nowością zaprezentowaną podczas jubileuszu była pierwsza maszyna z serii MicroPower przeznaczona do wtrysku wielokomponentowego. Wtryskarka MicroPower 15/10H/10H produkowała na jednogniazdowej formie duńskiej firmy Ortofon detal wykonany z POM.
 • MacroPower E Hybrid z aplikacją IML
  Wittmann zaprezentował także maszynę hybrydową MacroPower E 500/2100 z nowoczesną, serwohydrauliczną jednostką zamykania połączoną z w pełni elektryczną, szybkobieżną jednostką wtrysku. Dzięki takiemu połączeniu udało się zbudować kompaktową dużą maszynę, która oferuje jednocześnie wysoką precyzję oraz efektywność energetyczną przy szybkości wtrysku do 450 mm/s. Na tym urządzeniu produkowane było 10-litrowe wiadro z polipropylenu, dekorowane w procesie IML.
 • SmartPower po raz pierwszy z technologią Cellmould
  Inną nowością była maszyna serwohydrauliczna SmartPower 240/1330. Zaprezentowano na niej połączenie procesu spieniania Cellmould z technologią Bfmold, produkując detal o wysokiej jakości powierzchni przeznaczony dla motoryzacji.
 • Wittmann 4.0 - na wtryskarce SmartPower 25
  Na wszystkich urządzeniach zaprezentowanych podczas jubileuszu zastosowano połączenie sieciowe maszyn i urządzeń peryferyjnych. Pełną instalację tego systemu zastosowano na maszynie SmartPower 25/130, najmniejszym modelu z serii maszyn serwohydraulicznych. W modelu tym zastosowano również nowy regulator przepływu Wittmann Flowcon plus.

  Wittmann


Czytaj więcej: Wtryskarki 476 Rocznice 43

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna


Reportaże

Forum

Yellow

Docisk agregatu w maszynach hydraulicznych Engel. 2019-04-01

Slawekslawomir

Aglomeracja- źródła 2019-03-13

Jowizna89

Opłacalność przewijania folii stretch 2019-03-12

Piotrzawadzinski

Głowica do Wytłaczarki vs. średnica ślimaka 2019-02-21

Akino31

Własna firma produkcyjna 2019-01-30