HOBAS i Amiantit łączą siły - powstaje Amiblu

HOBAS i Amiantit łączą siły… 28 sierpnia, po uzyskaniu zatwierdzenia europejskich organów ochrony konkurencji (ECA) nastąpiło oficjalne połączenie HOBAS, spółki zależnej koncernu Wietersdorfer z Amiantit Europe (obejmujące także spółkę FLOWTITE Technology). Dwaj najważniejsi gracze na rynku rur z tworzywa wzmacnianego włóknem szklanym (GRP) połączyli siły, tworząc spółkę joint venture pod nazwą AMIBLU. Porozumienie pomiędzy spółką WIG Wietersdorfer Holding GmbH z siedzibą w Karyntii oraz spółką Amiantit Company SAAC z Arabii Saudyjskiej, do której należy spółka Amiantit Europe, osiągnięto w grudniu 2016 r. Każdy z partnerów posiada 50 procent udziałów w nowej spółce. Siedziba główna spółki joint venture mieści się w Klagenfurcie. Rury GRP zapewniaj zrównoważone rozwiązania w zakresie infrastruktury oraz takich zastosowań jak na przykład woda pitna, nawadnianie, gospodarka ściekami, hydroelektrownie czy instalacje w zakładach przemysłowych. W porównaniu z tradycyjnymi materiałami stosowanymi do produkcji rur tworzywo GRP cechuje się wieloma istotnymi zaletami. Pod markami HOBAS i FLOWTITE oferowane są unikalne korzyści, a dzięki powstaniu AMIBLU dotychczasowi konkurenci zapewnili sobie kontynuację działalności i dalszy rozwój.

Nick Crofts, dyrektor generalny AMIBLU, oraz Claus Brun, dyrektor do spraw handlu międzynarodowego, a wcześniej dyrektor zarządzający w HOBAS, są zgodni, że dzięki połączeniu spółek mogą lepiej wspierać inwestycje związane z produktami i rynkiem, które są niezbędne do zmiany pozycji rynkowej rurociągów GRP. Ten ruch ma globalne implikacje, zważywszy na lokalizację klientów oraz licencjobiorców HOBAS i FLOWTITE Technology na całym świecie.

- Woda to bezcenny surowiec, kluczowy dla istnienia życia. W AMIBLU wierzymy, że możliwe jest lepsze zarządzanie tym surowcem bez zwiększania środków inwestycyjnych. Jesteśmy w stanie zaoferować rozwiązania zapobiegające marnotrawstwu, zanieczyszczaniu, zakłóceniom oraz słabej wydajności dzisiejszych rurociągów, zmniejszając jednocześnie koszty kapitałowe i operacyjne - mówi Nick Crofts, dyrektor generalny AMIBLU.

Dzisiejszy udział w rynku systemów rurowych GRP nie odzwierciedla korzyści, jakie zapewniają one klientom. W miarę jak zwiększają się ich oczekiwania odnośnie okresu eksploatacji, niższych kosztów utrzymania oraz zwiększenia wydajności energetycznej, władze spółki spodziewają się, że coraz więcej klientów będzie wybierać rozwiązania AMIBLU. Poza zwiększającym się udziałem w rynku w stosunku do rur wykonanych z tradycyjnych materiałów (w szczególności z żeliwa, stali i betonu), w ciągu najbliższych pięciu lat na terenie Europy zaplanowano kilka istotnych inwestycji infrastrukturalnych, dla których rozwiązania GRP wydają się by najbardziej korzystnym rozwiązaniem.

Kultura biznesowa obydwu spółek cechuje się ciągłą innowacyjnością oraz obsesyjną wręcz dbałości o obsług klienta i jego zadowolenie. Dzięki zastąpieniu tradycyjnych rozwiązań (podatnych na korozję i przeciekanie) nowoczesną technologią kompozytową, można osiągnąć dużą wydajność i czystość rurociągów, a także wydłużyć okres ich eksploatacji do 150 lat. AMIBLU z pewnością zmieni oczekiwania co do tego, jak efektywnie może działać zrównoważony system gospodarki wodnej.

- AMIBLU jest niekwestionowanym liderem technologicznym, jeśli chodzi o rozwiązania wodne z GRP, co daje nam silniejszą pozycję do dalszego międzynarodowego rozwoju, na przykład na rynkach azjatyckich, afrykańskich czy w Ameryce Łacińskiej. Mamy ogromne ambicje, jeśli chodzi o rozwój, i nie możemy si doczekać , by zmierzyć się z konkurencyjnymi rozwiązaniami technicznymi na świecie - dodaje Claus Brun, dyrektor do spraw handlu międzynarodowego AMIBLU.