HPE konstruktorem superkomputera do globalnych badań chemicznych dla BASF

HPE konstruktorem superkomputera do globalnych badań chemicznych dla BASF
BASF oraz Hewlett Packard Enterprise ogłosiły, że będą wspólnie pracować nad stworzeniem w tym roku w centrali BASF w Ludwigshafen jednego z największych na świecie superkomputerów do obliczeń w przemysłowych badaniach chemicznych. Nowy superkomputer, opierający się na najnowszej generacji systemów HPE Apollo 6000, będzie wspomagał digitalizację badań prowadzonych przez BASF na całym świecie.

- Nowy superkomputer będzie wspierać zastosowanie i opracowywanie złożonych podejść do modelowania i symulacji, otwierając zupełnie nowe drogi dla naszych badań w BASF – mówi dr Martin Brudermueller, wiceprezes Zarządu BASF. - Superkomputer został zaprojektowany i opracowany wspólnie przez ekspertów z HPE i BASF, aby dokładnie odpowiadał naszym potrzebom.

Nowy system umożliwi odpowiedzenie na skomplikowane pytania i skróci czas potrzebny do uzyskania rezultatów z kilku miesięcy do kilku dni na poziomie wszystkich obszarów badawczych. W ramach strategii digitalizacji BASF, firma planuje znacząco rozszerzyć swoje możliwości, aby przeprowadzać wirtualne eksperymenty za pomocą superkomputera. Pomoże to BASF zredukować czas wprowadzenia na rynek i koszty poprzez na przykład bardziej precyzyjne symulowanie procesów na powierzchniach katalizatorów lub przyspieszanie projektowania nowych polimerów o z góry określonych właściwościach.

- W dzisiejszej, opartej na przetwarzaniu danych gospodarce, komputery o dużej mocy obliczeniowej grają wiodącą rolę w napędzaniu postępu w zakresie eksploracji kosmosu, biologii i sztucznej inteligencji – mówi Meg Whitman, prezes Hewlett Packard Enterprise. - Oczekujemy, że ten superkomputer pomoże BASF wykonywać z prędkością światła ogromnie skomplikowane obliczenia, dzięki czemu powstanie szeroki zakres innowacji, które pozwolą rozwiązać aktualne problemy i przyspieszą rozwój świata.

Z pomocą procesorów Xeon Intel, szerokopasmowego Omni-Path Fabric Intel o niskim opóźnieniu oraz oprogramowania do zarządzania HPE, jednostka będzie funkcjonować jako pojedynczy system o wydajności ponad 1 petaflop (1 petaflop odpowiada 1 biliardowi operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Dzięki takiej architekturze systemu, wiele węzłów sieci może jednocześnie pracować nad wysoce złożonymi zadaniami, w istotny sposób skracając czas przetwarzania.

- Klienci zawsze szukają systemów, które pozwalają uzyskać najlepsze wyniki przy najniższym całkowitym koszcie utrzymania - mówi Barry Davis, dyrektor generalny Accelerated Workload Group, Intel. - Intel Omni-Path Architecture została zaprojektowana tak, by zapewnić wyróżniające się działanie przy jednoczesnym wydajnym skalowaniu z podstawowych klastrów obliczeniowych o wysokiej mocy do większych klastrów o większej ilości węzłów sieci, oferując znaczącą przewagę w obydwu przypadkach.

Nowy superkomputer, opracowany i skonstruowany przez HPE, będzie składać się z kilkuset komputerowych węzłów sieci. Umożliwi Apollo Systems HPE udostępnianie klientom uproszczonych możliwości zarządzania oraz zapewni elastyczność w zakresie dopasowywania ich rozwiązań do obciążenia roboczego.

Ilustracja
Designed by Freepik