Hanex ma 70 proc. udziału w rynku folii PET

Spółka GTX Hanex Plastic, działająca na rynku opakowań PET zwiększyła udział w polskim rynku folii PET do 70 proc. W tej chwili Hanex, jako jedyna polska firma, wykorzystuje technologie produkcyjne pozwalające na 100 proc. wykorzystanie własnych odpadów w produkcji. Ponadto w ciągu najbliższych dwóch latach planowany jest debiut Hanexu na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Hanex uruchomił nowoczesną linię do produkcji folii z surowców biodegradowalnych PLA. Pozwoliła ona na zwiększenie udziałów w polskim rynku folii PET do 70 proc. Zmodernizowany system produkcji pozwoli na wzrost przychodu firmy do 246 mln zł w 2008 r. Ponadto do końca roku Hanex planuje zainwestować w rozwój 19,7 mln zł. Inwestycje w dużej mierze będą się skupiać na proekologicznych rozwiązaniach.

Firma zamierza też zakupić maszyny do produkcji preform i maszynę do produkcji folii. Przymierza się również do rozbudowy hali produkcyjnej. Obecnie miesięczne zdolności produkcyjne Hanexu sięgają blisko 130 mln. różnego typu opakowań. oraz 1000 ton folii PET.

- Rozwój i ekologia to priorytety firmy. Każdego roku przeznaczamy znaczące kwoty na badania, wpływające na optymalizację procesu produkcyjnego - możliwie przyjaznego dla środowiska. W tym roku ponad 1,5 proc. naszego przychodu pójdzie na badania w kierunku proekologicznych rozwiązań. Jednym z etapów naszego rozwoju będzie wejście na parkiet, chociaż rozważamy także inne sposoby pozyskania kapitału - mówi Dariusz Lizak, Prezes Zarządu firmy GTX Hanex Plastic. - Polacy zużywają znacznie mniej opakowań w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Oznacza to, że rynek opakowań w Polsce nadal będzie się dynamicznie rozwijał. Tylko w naszym kraju rocznie zużywa się ponad 160 tys. ton butelek typu PET, czyli ok. 5 mld sztuk. Wobec tych danych jednym z najistotniejszych kwestii jest odzyskiwanie odpadów. Polski system odzysku opakowań i segregacji śmieci dalece odbiega od rozwiązań spotykanych w Europie Zachodniej. Zdecydowana większość materiałów recyklowanych, używanych do produkcji, kupowana jest w Niemczech, Austrii i Szwecji - dodaje Lizak.

Hanex, jako pierwszy przetwórca w Polsce, uruchomił własną linię recyklingu opakowań i rozpoczął kompleksowe zagospodarowywanie odpadów typu PET oraz wytwarzanie na ich bazie wyrobów o charakterze rynkowym. Firma może pochwalić się niemal 100 proc. odzyskiem własnych odpadów produkcyjnych. Dla porównania przepisy Unii Europejskiej określają, że do 2014 r. obowiązkowy odzysk odpadów opakowaniowych i poużytkowych ma sięgnąć 60proc., a poziom recyklingu ma wynosić nie mniej niż 55 proc.

Poza odzyskiem surowców Hanex prowadzi również działania zmierzające do opracowania technologii, które pozwolą na zmniejszenie ilości zużywanych surowców przy zachowaniu stałego poziomu produkcji. Firma opracowała technologię wytwarzania i uruchomiła produkcję preform PET o 2,5 grama lżejszych od standardowych. Mniejsza gramatura produktu pozwala zaoszczędzić w skali roku tysiące ton surowca, nie zmieniając walorów użytkowych samego opakowania.


brak
 

Producent butelek plastikowych typu PET, opakowań do chemii gospodarczej i kosmetyków oraz folii termokształtowalnej

Polska