Hybrydowe wtryskarki Janus firmy Negri Bossi

Hybrydowe wtryskarki Janus firmy Negri Bossi
Firma Negri Bossi wzbogaciła ofertę swoich wtryskarek o serię Janus. Są to hybrydowe maszyny wyposażone w nowatorską koncepcję formowania wtryskowego. Konstruktorzy firmy, czerpiąc z doświadczenia linii hydraulicznych i mechanizmów linii elektrycznych, doprowadzili do połączenia ekstremalnych osiągów z prostym zarządzaniem i konserwacją.

Seria wtryskarek o nazwie Janus przeznaczona jest do przetwórstwa tworzyw termoplastycznych. Są to maszyny łączące wybrane cechy wtryskarek hydraulicznych i elektrycznych. Zamykanie i obroty ślimaka realizowane są poprzez napędy elektryczne, a faza wtrysku sterowana jest przez system hydrauliczny. Kiedy produkowanym detalem jest wypraska techniczna, wówczas faza wtrysku może być realizowana poprzez system hydrauliczny z pompami o zmiennej wydajności. Kiedy natomiast produktem jest wypraska cienkościenna lub też potrzebny jest bardzo krótki czas cyklu, to wtedy faza wtrysku jest realizowana przez akumulatory.

Omawiane wtryskarki cechują się zużywaniem takiej samej ilości energii jak ma to miejsce w przypadku maszyn elektrycznych.

Wtryskarka Janus firmy Negri Bossi

Wtryskarki z serii Janus wyposażone są w innowacyjny system sterowania cyfrowego CANBUS. Jest to system opracowany przez koncern Bosch i pierwotnie był przeznaczony dla branży samochodowej. Jednak bliska współpraca Boscha z Negri Bossi sprawiły, że po raz pierwszy opracowano hydrauliczne podzespoły odpowiednie do systemu CANBUS i tym samym stworzono całą serię wtryskarek sterowanych w pełni cyfrowo.

Główne cechy tego sterowania to fakt występowania tylko jednej jednostki centralnej do sterowania interfejsem wtryskarki, cyklem maszyny i do zdalnej komunikacji. W systemie wyeliminowano również wszystko to co analogowe wśród urządzeń sterowniczych, a także w czujnikach i podzespołach hydraulicznych. Oznacza to, że ustawienie i regulacja dokonywana przez inżyniera nie jest już potrzebna.

Cechą systemu CANBUS jest ponadto synchroniczny transfer informacji pomiędzy urządzeniami podłączonymi do magistrali, co zapewnia bezpośrednią kontrolę sekwencji wykonania. Gwarantuje to także większą wydajność i dokładność sterowania.

Użytkownik wtryskarek Janus firmy Negri Bossi może także liczyć na transfer bezpośrednio do sterowania napędu silnika takich funkcji sterowania jak ciśnienie, prędkość i przełączenie. To zaś sprawia, że system sterowania jest łatwiejszy w obsłudze, gdyż wyeliminowano podzespoły będące często powodem awarii. Tym samym wtryskarka staje się bardziej niezawodna, a jej działanie powtarzalne i precyzyjne. Powtarzalność funkcjonowania jest dodatkowo podnoszona przez bezpośrednią transmisję sygnałów z przetworników ciśnienia i położenia do napędu silnika.

Wtryskarki z serii Janus występują w kilku wymiarach jeśli idzie o siłę zamykania: 160, 210, 320, 370, 480, 550, 700, 850 kN.

Czytaj więcej: Wtryskarki 450