Ile zarabiają inżynierowe?

Ile zarabiają inżynierowe?
Publikujemy przegląd wynagrodzeń otrzymywanych przez inżynierów pracujących w kluczowych sektorach gospodarki, m.in. w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Dane zebrał Bank Danych o Inżynierach, jedna najstarszych firm doradztwa personalnego w Polsce.

Jak wynika z prezentowanego przez nas materiału, na wysokość wynagrodzeń inżynierów znacząco wpływa branża, w której pracują. Z danych zawartych w Branżowych Raportach Płacowych opracowanych przez Bank Danych o Inżynierach wynika, że najwięcej zarabiają inżynierowie pracujący w budownictwie i nieruchomościach - średnie wynagrodzenie wynosi tutaj 5742 zł. Z kolei elektrotechnika i energetyka to branża, w której wynagrodzenia inżynierów są najniższe - średnia to 4656 zł.

Analitycy BDI przeanalizowali wynagrodzenia inżynierów za trzeci kwartał 2008 r. w pięciu sektorach gospodarki, takich jak:

  • budownictwo, nieruchomości, development;
  • chemia, petrochemia, tworzywa sztuczne;
  • elektrotechnika i energetyka;
  • maszyny, urządzenia, narzędzia;
  • motoryzacja.


Z uzyskanych danych wynika, że na najwyższe wynagrodzenie liczyć mogą inżynierowie związani z budownictwem.

- Kluczowym czynnikiem, który kształtuje poziom wynagrodzeń w tej branży jest wysoka koniunktura i popyt na usługi budowlane. Liczba nowych inwestycji w tym obszarze wymagała odpowiedniego zaplecza kadrowego, w głównej mierze inżynierskiego. Dlatego też pracodawcy skłonni byli oferować bardzo wysokie wynagrodzenia, by tylko pozyskać odpowiedniego pracownika i pomyślnie sfinalizować projekt - komentuje Kamila Jarząb, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w BDI. - Inżynierowie o odpowiednich kwalifikacjach, swobodnie mogli przebierać w ofertach pracy i podnosić swoje oczekiwania finansowe mając gwarancję, że nie zostaną bez pracy. Także czynnik emigracji, a tym samym brak "rąk do pracy" przyczynił się do gwałtownego wzrostu płac w budownictwie.

Średnie wynagrodzenie za trzeci kwartał 2008 r. w poszczególnych branżach:

Średnie wynagrodzenie za trzeci kwartał 2008 r. w poszczególnych branżach:

Energetyka, czyli branża, w której według Branżowych Raportów Płacowych BDI średnie płace są najniższe jest zarazem najlepiej rokującą branżą.

- Sektor energetyczny w najbliższym czasie ma największe perspektywy rozwoju. Planowane uwolnienie rynku energetycznego i co za tym idzie wzrost cen energii, spowoduje zmiany w zarządzaniu przedsiębiorstwami z tego sektora. Na pewno pojawi się także nowa konkurencja, która analogicznie do sytuacji jaka ma miejsce obecnie w budownictwie, wymusi na pracodawcach podwyżki wynagrodzeń w celu pozyskania lub zatrzymania dobrych pracowników. Duże wartości kontraktów w tym sektorze oraz powiązanie sprzedaży z serwisem również sprzyja wzrostowi wynagrodzeń - mówi Moniki Budzyńskiej, konsultantka ds. rekrutacji w BDI.


brak
 

Jedna z najstarszych firm doradztwa personalnego, dysponuje największą bazą danych o informatykach i inżynierach wszystkich specjalności

Polska


Forum

Piotrzawadzinski

Głowica do Wytłaczarki vs. średnica ślimaka 2018-04-15

Yellow

Czas przebywania materiału w agregacie 2018-04-13

Polisiepropylen

Roboty programy, ustawianie 2018-04-11

Michalboro

Ldpe + elastomer? 2018-04-09

Bobbin_22

Siły i prędkości otwierania zamykania Engel Victory 50 2018-04-03

Reportaże