Innowacyjne produkty Wittmann na targach Fakuma

Tempro plus D200 EcoDrive

Prezentując wysokotemperaturowe urządzenie  termostatujące Tempro plus D200 EcoDrive Wittmann chce wykorzystać targi Fakuma do prezentacji nowego modelu rozszerzającego gamę urządzeń Tempro Plus D. Nowe urządzenie stanowi odpowiedź firmy na zaraz większe zainteresowanie energooszczędnymi termostatami wysokich temperatur.
3
Tempro plus D200 EcoDrive.


Dla nowego termostatu max temperatura medium, jakim jest woda, wynosi 200°C. Tak wysoka temperatura wymaga specjalnych rozwiązań. Np. elementy mające kontakt z medium muszą być wykonane ze stali nierdzewnej, by eliminować wpływ ewentualnej korozji. Ważnym jest też utrzymywanie wody na stałym poziomie czystości. W nowym termostacie jest to realizowane przez zaawansowany technicznie system filtrów dokładnego czyszczenia.

Dla użytkownika bardzo ważnym jest uproszczenie obsługi Tempro plus D200 EcoDrive. Urządzenie automatycznie realizuje funkcje chłodzenia i opróżniania. Dane procesowe są rejestrowane i mogą być pobierane przez port USB. Urządzenia Tempro Plus D pozwalają na pełną integrację z wtryskarką poprzez platformę Wittmann 4.0. Opcjonalnie oferowane są też interfejsy OPC UA lub Euromap 82.1.

W urządzeniach Tempro Plus D w sposób stały monitorowane jest ciśnienie i temperatura. Urządzenie wyposażone jest w obieg bypass co zapobiega temperaturowym uszkodzeniom przewodów wody powracającej. Bogate wyposażenie standardowe urządzeń Tempro plus D obejmuje również automatyczne monitorowanie wycieków i pęknięć węży oraz monitorowanie ciśnienia pompy. Ponadto wszystkie pompy urządzeń ciśnieniowych Tempro plus D są wyposażone w pompy ze sprzęgłem magnetycznym i pracują bez uszczelnień mechanicznych.

Specjalną opcją nowego regulatora temperatury Tempro plus D200 jest pompa EcoDrive. Ta sterowana częstotliwościowo pompa o klasie efektywności energetycznej IE4 umożliwia sterowanie procesem za pomocą dowolnie wybieranych parametrów ciśnienia, temperatury i prędkości obrotowej - z zachowaniem niezbędnej niezawodności procesu.

Młyn bezsitowy S-Max Dual 6

Pomimo tego, że młyn S-Max Dual 6 jest idealny do zastosowań jako urządzenie centralne, może być wykorzystywany także jako przy stanowiskowy.  W stosunku do swego poprzednika Junior Double 6 nowy młyn napędzany jest także dwoma silnikami o mocy 2,2 kW. W przeciwieństwie do poprzednika silniki zamontowane są w układzie pionowym, co pozwoliło zmniejszyć gabaryty młyna i lepiej dostosować go do wykorzystania w małej przestrzeni produkcyjnej.
4
S-Max Dual 6.


S-Max Dual 6 jest zaprojektowany dla osiągania wydajności 40 kg/h. Standardowo wyposażony jest w dwa przeciwbieżne rotory tnące, łącznie z sześcioma nożami i ośmioma wałkami zębatymi oraz komorę tnącą o wymiarach 530×467 mm. Dzięki swobodnemu dostępowi od góry konstrukcja granulatora pozwala na łatwe i bezpieczne czyszczenie komory tnącej. Prędkość obrotowa wynosi 27 obr/min, zapewniając maksymalny moment obrotowy do granulacji materiałów twardych i kruchych, jak również materiałów wypełnionych włóknem szklanym. Niska prędkość granulatora oznacza również mniejsze zużycie narzędzi tnących, co przekłada się na mniejszą konserwację, niski poziom hałasu i niskie zużycie energii. Niska prędkość zmniejsza również cofanie się przemiału podczas pracy i zapewnia równomierną i powtarzalną jego jakość. Konstrukcja minimalizuje postawanie kurzu i drobnych cząstek materiału, które potem mogą wpływać na powstawanie wad powierzchniowych wyprasek.

5
Komora tnąca z dodatkowym wałem podającym w obrotowej części zasobnika materiału.


Opcjonalny dostarczany wałek podający utrzymuje duże wlewki/części, wstępnie je łamiąc i pomagając w ten sposób uniknąć mostkowania lub blokowania się części w zbiorniku. Wał pomaga również uniknąć przestojów spowodowanych cofaniem się wlewków lub części, zapewnia płynny przebieg procesu produkcyjnego. Opcjonalny wał podający jest napędzany całkowicie niezależnie i ma wydłużone haki do wstępnego cięcia wlewków lub części i wpychania ich do komory tnącej. Wał podający zmniejsza zatem wymiary części, zanim dotrą one do komory tnącej, co może pozwolić na zastosowanie mniejszego typu granulatora i obniży  nakłady inwestycyjne.

Opcjonalna funkcja ARS (Automatic Reversing System) zwiększa wydajność cięcia w warunkach dużego obciążenia. ARS pomaga zminimalizować zatory w komorze mielenia i wspomaga mielenie grubościennych detali lub wyprasek wykonanych twardszych tworzyw sztucznych. ARS pozwala młynowi określić, czy opór stawiany wirnikowi tnącemu nie jest zbyt wysoki. W przypadku zwiększonego oporu rotor cofa się, zmieniając położenie materiału i umożliwiając dalsze rozdrabnianie pod innym kątem. Dźwiękoszczelny lej S-Max Dual 6 jest wykonany ze stali nierdzewnej. Posiada okienko, które pozwala oszacować, bez konieczności wyłączania młyna, poziom napełnienia komory mielącej oraz kontrolować przepływ materiału. Walce zębate dostępne są z zębami o różnej wielkości: 5, 7 i 10 mm, aby uzyskać przemiał o różnej gradacji.

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Reportaże

Forum