Innowacyjne produkty Wittmann na targach Fakuma

Sterowanie systemów centralnego podawania E-Max 2

Droga do sukcesu, którą rozpoczął szeroko stosowany poprzedni model układu sterowania firmy WITTMANN, będzie kontynuowana dzięki zaprezentowaniu nowego sterowania E-Max 2. E-Max 2 to kompaktowy sterownik dla układów centralnego podawania tworzyw. Z jego pomocą można budować instalacje obsługujące do 24 odbiorników i z dwoma obiegami pomp próżniowych.
6
Układ sterowania E-Max 2 (z tyłu) z ręcznym programatorem TeachBox plus o ekranie dotykowym 5,7".


Wymagane urządzenia centralnego systemu podawania można w bardzo prosty sposób łączyć z sobą. Jeśli wymagania systemu wzrosną, instalacja równie łatwo może zostać rozbudowana o dodatkowe odbiorniki.

Obsługa systemu E-Max 2 jest prowadzona przy pomocy dotykowego rozdzielacza o ekranie 5,7”. Pozwala to na proste wprowadzanie ustawień i realizację bardziej rozbudowanych wpisów dotyczących parametrów transportu. System E-Max 2 oferuje administrację użytkownikami, za pomocą której można nadawać prawa dostępu do systemu poszczególnym użytkownikom. Funkcja ta stanowi dodatkowe zabezpieczenie systemu.
Sterowanie E-Max 2 stanowi optymalne rozwiązanie dla małych i średnich systemów centralnego podawania surowców. System pozwala na rozbudowę w zależności od aktualnych potrzeb użytkownika.

Nowość targowa: Mobilne suszarki Drymax plus 30 / Drymax plus 60

Nowa seria suszarek mobilnych Drymax plus oferuje urządzenia z przepływem powietrza suszącego 30 i 60 m³/h. Suszarki te są optymalnym rozwiązaniem dla aplikacji wymagających małych i średnich wydajności suszonego materiału.

Punkt rosy do -60°C zapewnia idealny stopień suszenia do dalszej obróbki. W zależności od rodzaju suszonych tworzyw sztucznych, suszarki mobilne Drymax plus mogą być wyposażone w leje suszące o pojemności od 30 do 300 litrów.

7
Suszarka mobilna Drymax plus.


Także dla tych urządzeń wykorzystano nowy układ sterowania wykorzystujący dotykowy ekran o wielkości 5,7”. Sterowanie umożliwia proste sterowaniem procesem suszenia a także zarządzanie pracą zintegrowanych z suszarką podajników granulatu. Odpowiednie parametry suszenia można zapisać w bazie danych materiałów lub załadować przy zmianie materiału, dzięki czemu właściwe parametry ustawienia suszenia są dostępne natychmiast.

Dodatkowy wyświetlacz stanu Ambi-LED umieszczony w przednich drzwiach suszarki zapewnia operatorowi natychmiastową informację zwrotną na temat aktualnego stanu pracy urządzenia.

Interfejs OPC UA umożliwia automatyczną wymianę danych, które mogą być wykorzystane na przykład do dokumentacji w zarządzaniu jakością.

Nowość targowa: EcoDrive pompa próżniowa z automatyczną regulacją obciążenia

Nowa pompa próżniowa EcoDrive firmy Wittmann automatycznie optymalizuje zużycie energii w centralnych systemach zaopatrzenia w materiał.  Pomimo tej nowej funkcji zachowany został zwykły, prosty i wygodny sposób obsługi całego systemu.

Przeprowadzane przez pompę  EcoDrive  etapy optymalizacji prowadzone są w wewnątrz systemu i nie angażują obsługującego.

8
Pompa próżniowa (w tyle) i stacja XMB.

W zależności od konfiguracji systemu i dzięki zastosowaniu odpowiednich mechanizmów monitorujących oraz związanej z nimi technologii automatycznej kontroli obciążenia EcoDrive, można osiągnąć oszczędności energii do 75%.

Elastyczna konstrukcja pompy próżniowej EcoDrive umożliwia jej zastosowanie zarówno w nowych, jak i istniejących systemach. Wprowadzenie do oferty pompy EcoDrive, to kolejny ważny krok w wysiłkach zmierzających do optymalizacji energochłonności produkcji tworzyw sztucznych i do obniżenia kosztów energii.

Nowość targowa: Dozowanie i barwienie

Zrównoważone wykorzystanie zasobów w dziedzinie technologii tworzyw sztucznych i recykling produktów uzyskanych z tworzyw sztucznych to temat na wielogodzinną rozmowę. Ważnym jest, jednak, by skutecznie sprostać nowym wyzwaniom w przetwarzaniu recyklatów - wyzwaniom, które wcześniej były nieznane przy użyciu tylko oryginalnych materiałów. które zostały uzyskane z produktów nieprzeznaczonych do kontaktu z żywnością i zapobiegać ich stosowaniu w obszarze przeznaczonym do kontaktu z żywnością.

Dla zapewnienia najlepszej możliwej jakości i wysokiej efektywności kosztowej systemy podawania musza być wyposażane w czujniki kontrolujące przepływów materiałów pod kątem czystości i historii stosowanych recyklatów.

Czujniki wymagane do automatycznego testowania materiałów mogą być montowane bezpośrednio na wziernikach urządzeń dozujących Gravimax. Dzięki łączności Wittmann 4.0 dane cyfrowe z maszyn przetwarzających można połączyć z danymi z urządzeń dozujących Gravimax . Walidacja różnych granulatów odbywa się w czasie rzeczywistym i kontroluje proces podawania tworzyw do urządzeń przetwórczych. Do testowania materiałów dostępne są działające równolegle trzy różne metody pomiarowe. Proces rozpoznania pozwala na grupowanie materiału w kategorie według koloru i rodzaju tworzywa sztucznego, a także stosowanych znaczników.  

Podstawą pomiaru barwy jest tak zwana metoda 0°/45°. materiał jest oświetlany poniżej 0° i wykrywany poniżej 45°. Podobnie jak określenie rodzaju tworzywa. pomiar koloru opiera się na metodzie trzech obszarów. Jednak w przeciwieństwie do oznaczania barwy, pomiary rodzaju wykonywane są w zakresie bliskiej podczerwieni. Zakres długości fal jest podzielony na trzy okna pomiarowe od 1000 nm do 1700 nm, które następnie są standaryzowane i porównywane ze sobą.

Stosując w tworzywach odpowiednie znaczniki można określić np. przyszłe przeznaczenie materiału (np. obszar spożywczy). Markery osadzone w granulkach można wykryć za pomocą wzbudzenia światłem i zastosowaniu odpowiednich czujników oceniających. Na rynku dostępne są różne znaczniki, które mogą się wzajemnie uzupełniać.

Odwiedź nas na targach Fakuma, Friedrichshafen, 17-21 października, 2023: Hala B1, Stoisko 1204

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna