Innowacyjne produkty Wittmann na targach Fakuma

Innowacyjne produkty Wittmann…

Grupa Wittmann planuje wykorzystać targi Fakuma we Friedrichshafen w Niemczech do prezentacji rekordowej liczby nowych, innowacyjnych produktów w najróżniejszych obszarach. Firma zaprezentuje swoje rozwiązania z zakresu automatyki i urządzeń peryferyjnych w dniach 17-21 października na stoisku nr 1204 w hali B1.

Ścieżka Efektywności Energetycznej

By przybliżyć odwiedzającym stoisko targowe ekonomiczne i techniczne zalety Grupy Wittmann, przez stoisko poprowadzona zostanie Ścieżka Efektywności Energetycznej. Ścieżka będzie składać się z 8 stacji. Na Ścieżce Efektywności Energetycznej zaprezentowane zostaną na pierwszych czterech stacjach energooszczędne wtryskarki. Na kolejnych czterech firma zaprezentuje m.in. pompę próżniową EcoDrive z automatyczną regulacją obciążenia oraz termostat Tempro plus D EcoDrive zapewniający do 45% oszczędności energii dzięki zmiennej regulacji prędkości. Na kolejnej stacji wystawiony będzie regulator przepływu WFC współpracujący z termostatem Tempro plus EcoDrive (łączący sterowanie częstotliwością i równoległą dystrybucję medium). Na ostatniej zaś pokazana zostanie bateria suszarek wyposażona w funkcje EcoDrive i SmartFlow dla zoptymalizowania zużycia energii dzięki ukierunkowanej dystrybucji suchego powietrza.

WX90 rozszerzeniem serii WX

Wysoki poziom rozpoznawalności swojej marki Grupa Wittmann zawdzięcza w dużej mierze sukcesowi swoich niezwykle elastycznych robotów. Seria robotów Sonic wyróżnia się w zastosowaniach wymagających dużych prędkości. Seria WX o udźwigu do 150 kg oferuje rozwiązanie dla prawie każdego zadania, które pojawia się w automatyzacji systemów formowania wtryskowego. Roboty z serii Primus doskonale sprawdzają się w aplikacjach pick&place. W automatyzacji procesów wtrysku nie należy jednak zapominać o aplikacjach wymagających usunięcia wlewków. Dlatego firma Wittmann traktuje targi Fakuma 2023 jako okazję do zwrócenia szczególnej uwagi na usuwanie wyprasek.
1
Po lewej nowe serwo WX90 (w tle jeden z pierwszych historycznych modeli pneumatycznych), a po prawej wtryskarka EcoPower z w pełni zintegrowanym systemem usuwania WX90.

Przez długi czas wymagania użytkowników nie ulegały w tym zakresie zasadniczym zmianom, poza prośbami dotyczącymi zwiększeniu skoku chwytaków. W ciągu ostatnich dwóch lat, a szczególnie w odniesieniu do rozwiązań energooszczędnych obserwowane jest dążenie do stosowania chwytaków z napędem serwoelektrycznym.

Na targach Fakuma 2023 firma Wittmann po raz pierwszy zaprezentuje serwoelektryczny chwytak wlewków WX90. Na stoisku Grupy Wittmann komórka produkcyjna Insider  produkować będzie uchwyty do siatki wspinaczkowej. Komórka  produkcyjna składać się  będzie z wtryskarki EcoPower 110, nowego chwytaka  WX90 i przy stanowiskowego młyna S-Max.

Taka konstrukcja gniazda produkcyjnego pozwala na znaczne zmniejszenie wymaganej powierzchni produkcyjnej.  Dzięki szybszym i bardziej kontrolowanym ruchom skraca się czas usuwania detali i wlewków z obszaru formy, co umożliwia zwiększenie wydajności produkcji. Dodatkowo, co jest nie mniej ważnym, ograniczone zostaje zużycie sprężonego powietrza. Wszystkie te innowacje skracają czas zwrotu z inwestycji. Biorąc pod uwagę  bieżące koszty energii, zwrot z inwestycji często następuje w okresie zaledwie 18 miesięcy.

Zaprezentowany podczas targów Fakuma chwytak WX90 jest w pełni zintegrowany z wtryskarką. Dzięki integracji nie ma potrzeby stosowania szafy sterowniczej dla robota. Rozwiązanie pozwala nie tylko obniżyć koszt urządzenia, ale także zmniejsza jego gabaryty. Dzięki integracji program sterujący chwytakiem WX90 jest bezpośrednio połączony z programem pracy wtryskarki.

Chwytak wlewków WX90 może być wyposażony także w obwód próżni i służyć do odbioru wyprasek. W planach firmy znajdują się następne wersje urządzenia, co jeszcze bardziej  poprawi jego uniwersalność.

Wprowadzone do oferty Wittmann roboty WX90 już dziś cieszą się znacznym zainteresowaniem klientów.

Primus 28

Firmie Wittmann udało się, przed kilku laty, z powodzeniem wprowadzić na rynek serię robotów Primus. Na targach Fakuma zostanie zaprezentowany najnowszy model z tej serii Primus
2
Najnowsza konstrukcja serii Primus: Primus 28.


Normy dotyczące aplikacji pick&place stają się coraz bardziej wymagające. Coraz częściej używane są np. rozbudowane chwytaki.  Wymagają one wyjątkowo stabilnej konstrukcji osi, aby móc absorbować momenty obrotowe występujące podczas faz ruchu. Nowy Primus 28 dokładnie spełnia to specjalne wymaganie dzięki pionowej osi Y opartej na stalowym profilu.

W porównaniu z większością innych powszechnie stosowanych materiałów, stal ma decydujące zalety, zwłaszcza w odniesieniu do sztywności na zginanie i skręcanie. Oś Y jest napędzana przez zębatkę i zębnik, przy czym zębatka jest przymocowana do stalowego profilu, co jeszcze bardziej zwiększa ogólną sztywność. Aby użytkownik nie ponosił żadnych dodatkowych prac konserwacyjnych, Primus 28 jest standardowo wyposażony w układ smarowania osi pionowej. Zapewnia to stały dopływ środka smarnego, a tym samym płynną i nie zużywającą się pracę układu napędowego. Roboty Primius 28 charakteryzuje nośność 15 kg i możliwość zastosowania osi Y o skoku aż do 1600.

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Reportaże

Forum