Inwestycja firmy Krynicki Recykling na Litwie

Na Litwie rusza nowa linia do uzdatniania szkła opakowaniowego i samochodowego za 2,18 mln zł.

Krynicki Recykling uruchomił niedawno na Litwie niedaleko Kowna automatyczną linię do uzdatniania szkła opakowaniowego i samochodowego. Spółka poinformowała, że wartość inwestycji wyniosła 2,18 mln zł. Linia umożliwi recykling do 40 tys. ton szkła rocznie.

Linię wykorzystuje spółka Lithuanian Glass Recykling (LGR), która została powołana w czerwcu 2008 r. przez Krynicki Recycling oraz litewską spółkę Monmarkas UAB. LGR będzie pozyskiwać surowiec na terenie wszystkich krajów nadbałtyckich. Niezbędny surowiec będzie pozyskiwany nie tylko na Litwie, ale również na Łotwie i w Estonii, ale w tych dwóch ostatnich krajach firma nie planuje w przyszłości jakichkolwiek inwestycji w nową linię.

Jej plany ekspansji zakładają jednak rozszerzenie działalności o rynek ukraiński, który w tej chwili przedstawia się bardzo perspektywicznie. W tym roku Krynicki Recykling zamierza rozpocząć rozmowy, a najwcześniej w przyszłym roku możliwe jest już uruchomienie zapowiadanej linii na Ukrainie.

Wciąż ważą się tez losy dotyczące ewentualnych akwizycji prowadzonych przez spółkę. Firma potwierdza, że prowadzone są w tej sprawie rozmowy, ale szczegółów na razie nie zdradza. Wiadomo tylko, że poziom tych negocjacji jest bardzo zaawansowany.

Spółka przewiduje, że w 2009 r. w sensie przychodowym udział zagranicy nie przekroczy 20 proc. Krynicki Recykling jest obecny na polskim rynku od 11 lat. Specjalizuje się w pozyskiwaniu i uzdatnianiu stłuczki szkła opakowaniowego na potrzeby hut szkła. Popyt na produkty firmy jest w tej chwili bardzo duży. Co więcej szacuje się, że przez najbliższe 10 lat zapotrzebowanie na szkło bezbarwne, zielone oraz brązowe będzie praktycznie nieograniczone. Niezwykle prawdopodobne jest również to, że jeszcze przez bardzo długi okres w naszym kraju będzie brakować specjalistycznych centrów selekcji, w których zebrane odpady szklane powinny być czyszczone oraz segregowane na poszczególne kolory.

Czytaj więcej: Inwestycje 716 Recykling 416