Jubileusz BASF w Centrum Nauki Kopernik

Podczas obchodów jubileuszowych w Centrum Nauki Kopernik odbył się finał ogólnopolskiej edycji naukowego konkursu "Bohaterowie Przyszłości", przeznaczonego dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Został on zaadresowany do przyszłych młodych wynalazców, którzy potrafią w kreatywny sposób wykorzystywać innowacje naukowe w celu wdrożenia rozwiązań przyjaznych środowisku. Zadaniem zespołów konkursowych było przeprowadzenie badań naukowych i opracowanie innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań problemów istniejących w lokalnej społeczności.Uczniowie mieli dzięki nim dostrzec, że nauka, a w szczególności chemia, jest ważnym narzędziem służącym zrównoważonemu rozwojowi.

Podczas finału w Centrum Nauki Kopernik wystąpił między innymi Łukasz Żrodowski, ambasador konkursu, a jednocześnie student Politechniki Warszawskiej, który opracowuje nowatorską metodę druku trójwymiarowego. Prezentacja, którą przedstawił uczestnikom nosiła tytuł "Myśl w 3D!".

Jury złożone z przedstawicieli instytucji naukowo-edukacyjnych, organizacji branżowych oraz mediów wytypowało trzy zwycięskie zespoły. Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali tablicę multimedialną oraz projektor, które ułatwią im dalsze poszukiwanie rozwiązań dla globalnych problemów społeczeństwa. Jeden z zespołów zdobył również nagrodę publiczności, przyznaną w trwającym od kilku miesięcy głosowaniu Internautów.

W ramach uroczystości zaproszeni goście mieli szansę wzięcia udziału także w wystawie innowacji BASF. Na terenie znajdującym się przy Centrum Nauki Kopernik wystawione zostały trzy kontenery,w roku jubileuszowym podróżujące pomiędzy różnymi lokalizacjami BASF na świecie. Firma zaprezentowała w nich między innymi swoje nowatorskie rozwiązania technologiczne dla branży motoryzacyjnej i budowlanej. Ponadto, w jednym z kontenerów BASF przedstawił przełomowe wynalazki, które stworzył na przestrzeni swojej działalności.

Działania i aktywności jubileuszowe, w które angażuje się BASF Polska w trakcie całego 2015 roku, pozostają spójne z nową strategią firmy - "Tworzymy chemię dla zrównoważonego rozwoju" - w której BASF pragnie łączyć trzy wymiary swojej działalności, a więc dostarczać innowacyjnych rozwiązań dla podnoszenia jakości życia milionów ludzi na całym świecie, przy jak najefektywniejszym wykorzystaniu zasobów naturalnych i minimalizacji wpływu firmy na środowisko naturalne.

W 2014 roku firma BASF zatrudniała około 113 tys.pracowników (stan na koniec roku), a jej sprzedaż przekroczyła wartość 74 mld euro. W swoich zakładach produkcyjnych w Polsce firma produkuje m.in. katalizatory samochodowe (Środa Śląska koło Wrocławia) oraz domieszki do betonu (Myślenice koło Krakowa). Centrala firmy mieści się w Al. Jerozolimskich w Warszawie. Dziś BASF zatrudnia w Polsce ponad 540 pracowników, a sprzedaż grupy w Polsce w 2014 roku wyniosła 770 mln euro.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska