Kauczuk z recyklingu i energia elektryczna

Kauczuk z recyklingu i energia elektryczna
Brytyjscy naukowcy opracowali innowacyjną dwuskładnikową wykładzinę na bazie kauczuku pochodzącego z recyklingu. Zużytkuje ona energię kinetyczną ludzkich kroków i przetworzy ją na energię elektryczną.

Wykładziny zostaną wykorzystane m.in. podczas przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Ponieważ miasto przeżywać będzie w tym czasie istne oblężenie, zatem postanowiono skorzystać z obecności tłumu. Będzie on tworzył energię.

Produkt o nazwie PaveGen działa w oparciu o następującą zasadę: w wyniku ruchu wywołanego przez kroczących ludzi, między dwoma warstwami wykładziny występuje różnica potencjałów elektrycznych i jest zamieniana w energię, która może zasilić lampy LCD wbudowane w panele PaveGen. Trwałość płyt chodnikowych jest ograniczona do około pięciu lat lub 20 milionów kroków.

Brytyjscy naukowcy opracowali innowacyjną dwuskładnikową wykładzinę na bazie kauczuku pochodzącego z recyklingu.


Panele nowej wykładziny dysponują po swojej spodniej stronie przy brzegach wbudowanymi płaskimi akumulatorami, pozwalającymi na przechowywanie całej zgromadzonej energii w czasie do trzech dni. Energia gromadzona jest w akumulatorach litowo-polimerowych, bądź przekazywana bezpośrednio do pobliskiego systemu oświetleniowego, wyświetlaczy informacyjnych.

Pierwsze 20 paneli zostanie zainstalowane w ruchliwym przejściu pomiędzy centrum handlowo-usługowym a Stadionem Olimpijskim. Władze miejskie spodziewają się tam ruchu rzędu 30 mln osób rocznie. Energia wydzielona w trakcie każdego kroku na panelu wystarczy aby zasilić na 30 sekund umieszczoną w nim lampę z żarówką LCD. Jest to żarówka niskoenergetyczna i nie potrzebuje tym samym dużej mocy do rozruchu. Dla porównania też można napisać, że energia Z 250 tys. ludzkich kroków będzie w pełni wystarczająca do naładowania 10 tys. telefonów komórkowych.

Pojedyncza płytka chodnikowa jest w stanie pochłaniać energię kinetyczną pochodzącą z ludzkich kroków i produkować 2.1 W mocy na godzinę.

Ponadto zdaniem konstruktorów system PaveGen może być zastosowany w miastach do oświetlania ulic i przejść podziemnych, map, drogowskazów i tablic informacyjnych oraz reklamowych, jeśli tylko zostanie zainstalowany rejonach o dużym natężeniu ruchu jak np. centra miast, stacje metra czy nawet szkolne i uniwersyteckie korytarze.