Koniec papierowego funta?

Koniec papierowego funta?
Pochodzący z Kanady Mark Carney obejmie stanowisko prezesa Bank of England w lipcu. W telewizyjnym wywiadzie zapowiedział, że Wielka Brytania mogłaby wprowadzić do obiegu tzw. polimerowe banknoty w ciągu kilku lat. - Są one bardziej wytrzymałe, czyste i ekologiczne niż tradycyjne banknoty - powiedział Carney.

Pełniąc funkcję szefa Bank of Canada, Carney wprowadził tego typu banknoty w Kanadzie w 2011 roku. Opinie na ich temat są podzielone: z jednej strony chwali się je za wytrzymałość i wodoodporność, z drugiej natomiast podnoszone są zarzuty, że w wyższej temperaturze mogą się sklejać, a płacenie nimi jest niewygodne ze względu na śliską powierzchnię banknotów.

Oprócz Kanady polimerowe banknoty weszły również do obiegu między innymi w Nowej Zelandii, Meksyku, Wietnamie i Rumunii. Proponowana przez Carneya zmiana mogłaby zostać wprowadzona w Wielkiej Brytanii w 2015 roku w związku z rozpisaniem nowego przetargu na druk banknotów.

Do produkcji banknotów polimerowych używa się zazwyczaj polipropylenu (BOPP - Biaxially Oriented Polypropylene). Produkcja banknotów zaczyna się od dwustronnego nałożenia tuszu, za wyjątkiem miejsc przeznaczonych na hologramy zmiennoobrazowe. Następnie polimer tnie się na arkusze, po czym następuje proces drukowania. Ostatnim etapem tworzenia banknotów jest nałożenie warstwy ochronnej.

Czytaj więcej: Tworzywa sztuczne 739