Koronowanie folii z tworzyw sztucznych

Koronowanie folii z tworzyw sztucznych
Koronowanie to proces, który znajduje szerokie zastosowanie przy pracach związanych z foliami wykonanymi z tworzyw sztucznych.

Koronowanie jest efektywną metodą zwiększenia napięcia powierzchniowego folii z tworzyw sztucznych i substratów metalizujących, ale także niechłonnych powierzchni papieru i kartonu. Dopiero powyżej ok. 38 mN/m napięcie powierzchniowe jest wystarczające, aby farba drukarska przyczepiła się do powierzchni podłoża. Ponieważ koronowane przez producentów folie tworzywowe tracą swe właściwości podczas składowania, wiele drukarni drukujących na foliach stosuje zintegrowane urządzenia koronujące.

Koronowanie jest najczęściej stosowaną metodą polepszania drukowności powierzchni folii z tworzyw sztucznych, zwłaszcza PVC. Poprzez zwiększenie napięcia powierzchniowego lepiej przyczepiają się nie tylko farby i lakiery UV czy bezwodne farby offsetowe, ale również kleje. Pojęcie korony związanej z koronowaniem to nic innego jak swoisty wieniec.

Koronowanie folii z tworzyw sztucznych


Kiedy do elektrody zostanie przyłożone wysokie napięcie, przy niekontrolowanym wyładowaniu wokół elektrody ukazuje się niebieskawo promieniujący wieniec, a powietrze otoczenia jest "jonizowane“. Prąd o wysokiej częstotliwości rozszczepia zawarte w powietrzu molekuły tlenu i azotu przekształcając je w rodniki. W urządzeniu koronującym rodniki są kierowane od elektrody kwarcowej do pokryte go ceramiczną powłoką przeciwwałka. Są przy tym przyspieszane wzdłuż linii pola, przez co wnikają w powierzchnię folii na głębokość do 0,1 nanometra i wybijają atomy wodoru z łańcuchów polimerowych.

Z metalizowanych powierzchni również wybijają atomy. W ciągu kilku milisekund w powierzchniowej usieciowanej strukturze powstają "dziury"; zjawisko to jest nazywane "szorstkowaniem". Cylinder funkcjonuje jako przeciwelektroda, to znaczy odprowadza ładunek. Zarazem zapewnia zachowanie właściwej odległości między folią a elektrodą.

W tym wypadku wstęga folii biegnie w odległości zaledwie 2 mm od elektrody kwarcowej. W maszynach offsetowych arkuszowych taka odległość jest zbyt mała ze względu na przebiegające łapki arkuszy. Jako alternatywa wyładowanie już w obrębie strumienia arkuszy na stole spływowym jest niemożliwe ze względu na zachodzenie arkuszy na siebie i spowalnianie. Z tych powodów pozostaje tylko jedna możliwość: urządzenie koronujące musi być umieszczone we własnej obudowie wieżowej przed pierwszym zespołem drukującym. W wieży koronującej odległość między elektrodą a foliowym arkuszem musi być zwiększona do ok. 5 mm tym samym zwiększa się również moc wyładowania.

W zależności od szerokości formatu, a co za tym idzie dostępnego miejsca w wieży koronującej są wbudowane jedna do trzech elektrod 15kV, każda o poborze mocy 3kW lub więcej.