Kraiburg TPE wprowadza nowe elastomery o bardzo niskiej gęstości

Kraiburg TPE wprowadza nowe…

Firma Kraiburg TPE opracowała innowacyjną technologię materiałową, umożliwiającą produkcję elastomerów termoplastycznych (TPE) o bardzo niskiej gęstości. Rezultatem prac rozwojowych są trzy nowe serie superlekkich materiałów, które odpowiadają oczekiwaniom obniżenia wagi kluczowych elementów konstrukcyjnych w pojazdach mechanicznych, elektronarzędziach i różnorodnych innych obszarach zastosowań.

W celu zmniejszenia emisji CO2 w sektorze motoryzacyjnym oraz zwiększenia oszczędności paliwa nowych modeli, producenci samochodów stale poszukują rozwiązań z zakresu ultralekkich konstrukcji, szczególnie w obszarze wagi zawieszenia jak i nadwozia pojazdów. Jednakże obniżona masa i zwiększona mobilność odgrywają decydującą rolę w sukcesie rynkowym produktów w innych sektorach, takich jak elektronarzędzia, lotnictwo, drony, tekstylia, oraz artykuły sportowe, rekreacyjne i outdoorowe.

Aby osiągnąć powyższe efekty, często wykorzystuje się spienianie materiałów termoplastycznych, w tym również materiałów TPE. Proces spieniania wymaga jednak przestrzegania ścisłych procedur kontroli procesu produkcyjnego, które zagwarantują osiągnięcie równomiernej jakości powierzchni bez jakichkolwiek defektów wizualnych (falistość, linie płynięcia itp.)

Stosując produkt 3M Glass Bubbles firma Kraiburg TPE wdrożyła nową, wyjątkową technologię produkcji materiałów TPE o bardzo niskiej gęstości od 0,7 do 0,9 g / cm³ (1,358~1,746 slug/ft³), które umożliwiają produkcję wyjątkowo lekkich, cienkościennych wyprasek o doskonałej powierzchni, przy zachowaniu wysokiej wytrzymałości na obciążenia mechaniczne. Produkt 3M Glass Bubbles to mikroskopijnie małe, puste w środku kulki wykonane z nierozpuszczalnego w wodzie, chemicznie stabilnego szkła borokrzemianowego, które są równomiernie rozmieszczone w matrycy TPE i pomagają zwiększyć stabilność wymiarową detali.

Nowe ultra-lekkie materiały TPE można efektywnie przetwarzać przy użyciu konwencjonalnych wtryskarek i wytłaczarek. Oprócz znacznej redukcji wagi (tabela poniżej) i bardzo jednorodnych powierzchni zewnętrznych, zapewniają one również doskonałe wartości odkształceń trwałych przy ściskaniu. Odpady produkcyjne mogą być poddawane bezpośredniemu procesowi recyklingu.

Firma Kraiburg TPE oferuje obecnie jako pierwsza na świecie 3 serie superlekkich materiałów TPE:

  • Thermolast K LW/UV (niska gęstość + zwiększona stabilność na promieniowanie UV) to materiały dedykowane do produkcji detali motoryzacyjnych zewnętrznych.
  • Thermolast K LW/CS/UV (niska gęstość + niskie wartości odkształceń trwałych po ściskaniu + zwiększona stabilność na promieniowanie UV) to materiały o doskonałej elastyczności i adhezji do PP, dzięki czemu ta seria produktów jest szczególnie odpowiednia do różnorodnych zastosowań uszczelniających.
  • Thermolast K LW/PA (niska gęstość + adhezja do PA), to materiały uniepalnione (HB wg UL94) idealne do takich zastosowań jak elektronarzędzia itp.

- Produkty 3M Glass Bubbles zostały wypróbowane i przetestowane jako wypełniacze obniżające wagę w różnorodnych konstrukcyjnych tworzywach termoplastycznych, ale nasza unikalna technologia wykorzystuje je po raz pierwszy w materiałach TPE - podkreśla Martina Hetterich, Project Manager Advance Development w Kraiburg TPE. - Dzięki doskonałej współpracy z naszym partnerem 3M udało nam się opracować receptury materiałów, które nie tylko spełniają aktualne wymagania dotyczące obniżenia wagi i jakości produktu końcowego, ale otwierają także zupełnie nowe rynki dla komercyjnego wykorzystania materiałów TPE

Trzy nowe serie superlekkich materiałów Kraiburg TPE są już dostępne dla klientów na całym świecie.

kraiburg-tpe-lightweight-keyvisual2
Innowacyjna i nowatorska technologia produkcji elastomerów termoplastycznych o bardzo niskiej gęstości umożliwia wtryskiwanie i wytłaczanie wyjątkowo lekkich produktów o cienkich ściankach, zachowujących jednocześnie wysoką wytrzymałość mechaniczną i doskonałą jakość powierzchni zewnętrznej.
(Rys.: © 2020 Kraiburg TPE)

Kraiburg TPE jest globalnym dostawcą elastomerów termoplastycznych. Będąc częścią założonej w 1947 r. Grupy Kraiburg i prowadząc bezpośrednią działalność od 2001 r., Kraiburg TPE nieprzerwanie rozwija swoją ofertę z zakresu miękkich tworzyw termoplastycznych, dzięki czemu jest dzisiaj liderem w zakresie produkcji materiałów TPE. Za pośrednictwem fabryk zlokalizowanych w Niemczech, USA oraz Malezji, firma oferuje szeroką gamę produktów stosowanych w branży motoryzacyjnej, przemyśle technicznym, branży konsumenckiej oraz w szczególnie wymagających zastosowaniach medycznych.

Linie produktów Thermolast, Copec, Hipex, oraz For Tec E mogą być przetwarzane poprzez wtrysk lub wytłaczanie i oferują szereg unikalnych korzyści produkcyjnych i konstrukcyjnych.

Firma posiada certyfikaty ISO 50001 w swojej siedzibie w Niemczech i w Malezji oraz ISO 9001 i ISO 14001 w pozostałych fabrykach na świecie. W 2018 r. firma Kraiburg TPE zatrudniała ponad 640 pracowników na całym na świecie i osiągnęła przychody w wysokości 189 milionów €.