Lanxess i TotalEnergies współpracują w zakresie dostaw biopochodnego styrenu

Lanxess i TotalEnergies współpracują…

Firma z branży chemii specjalistycznej Lanxess i francuski koncern energetyczny TotalEnergies nawiązały współpracę w zakresie dostaw biopochodnego cyrkularnego styrenu. W przeciwieństwie do konwencjonalnego styrenu, surowiec stosowany przez TotalEnergies opiera się na oleju talowym, który pochodzi z żywicy i jest produktem ubocznym przy produkcji masy celulozowej. Lanxess wykorzystuje ten styren do produkcji zrównoważonych żywic jonowymiennych, stosowanych przede wszystkim w oczyszczaniu ścieków i przepływów procesów chemicznych, a także w przemyśle spożywczym.

Zrównoważone pochodzenie styrenu jest certyfikowane zgodnie z standardem ISCC PLUS ("International Sustainability and Carbon Certification"). Metoda ta pozwala firmom na dokumentowanie i śledzenie zrównoważonych materiałów przez złożony proces produkcyjny i zapewnia pełną identyfikowalność w całym łańcuchu dostaw. Certyfikacja ISCC PLUS dla styrenu jest ważnym wymogiem. Lanxess oferuje swoje produkty zgodnie z tym standardem certyfikacji i dlatego polega na tej samej przejrzystości dla surowców, z których korzysta.

- Nasi klienci coraz częściej pytają o zrównoważone rozwiązania, a surowce o niskim śladzie węglowym są tu kluczowe. Dzięki współpracy z TotalEnergies możemy jeszcze bardziej rozszerzyć odpowiednią ofertę dla naszych klientów - mówi Marcel Beermann, Head of Global Procurement & Logistics w Lanxess.

- Cieszymy się z nawiązania partnerstwa z Lanxess. TotalEnergies oferuje klientom zrównoważone produkty, pozwalające zmniejszyć ślad węglowy. Ambicją klimatyczną TotalEnergies, jest dążenie do zerowej emisji netto do 2050 roku - deklaruje Jean-François Renglet, wiceprezes ds. marketingu działu Base Chemicals w Total Refining and Chemicals.

Oprócz styrenu, firma specjalizująca się w chemii specjalistycznej już teraz pozyskuje wiele innych zrównoważonych odpowiedników surowców kopalnych. Biopochodny akrylonitryl jest wykorzystywany do innego rodzaju żywic jonowymiennych. Środek konserwujący Preventol jest dostępny z różnymi mieszankami kwasów tłuszczowych na bazie oleju słonecznikowego. Prepolimery pod marką Adiprene Green zawierają poliole polieterowe na bazie skrobi. Półprodukt Trimethylpropane Scopeblue składa się z około połowy zrównoważonego aldehydu N-butylowego. Kompozyt Tepex Scopeblue jest oparty na lnie i kwasie polimlekowym. A wysokowydajne tworzywo sztuczne Durethan Scopeblue wykorzystuje biocykloheksan i odpady szklane.

Cel: neutralność klimatyczna w całym łańcuchu wartości

W sierpniu ubiegłego roku firma Lanxess ogłosiła plan, według którego łańcuchy dostaw upstream i downstream staną się neutralne klimatycznie do 2050 roku (Scope 3). Dotyczy to emisji generowanych pośrednio, przede wszystkim w zakupionych surowcach, ale także w logistyce i produktach końcowych. W przypadku emisji bezpośrednich z produkcji (Scope 1) i źródłach energii (Scope 2) Lanxess już trzy lata temu wyznaczył sobie cel neutralności klimatycznej do 2040 roku.

Renomowana Inicjatywa Science Based Targets (SBTi) potwierdziła wcześniej, że cele klimatyczne Lanxess są zgodne z paryskim porozumieniem klimatycznym.

Aby osiągnąć swoje cele Scope 3, Lanxess uruchomił program Net Zero Value Chain. Jednym z filarów programu jest zwiększone pozyskiwanie zrównoważonych surowców: biopochodnych, pochodzących z recyklingu lub produkowanych przy użyciu energii odnawialnej. Lanxess realizuje również plany "zielonej" logistyki i rosnącego portfolio produktów neutralnych dla klimatu.

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska