Lanxess zamyka rok 2013 ze stratą

Lanxess zamyka rok 2013 ze stratą
Wyniki finansowe za 2013 rok opublikowane przez Lanxess są w znacznej mierze zbieżne z przedstawionymi w lutym szacunkami i świadczą o sporych trudnościach spółki. W porównaniu do roku ubiegłego sprzedaż spadła o ok. 9 proc., do poziomu 8,3 mld euro. Wskaźnik EBITDA bez uwzględnienia pozycji nadzwyczajnych spadł w porównaniu rocznym o 40 proc. do 735 mln euro i tym samym znalazł się w prognozowanym zakresie od 710 do 760 mln euro.

Spadek przychodów wywołany był głównie niższymi cenami sprzedaży w segmencie Performance Polymers, które były uwarunkowane spadającymi cenami surowców, jak również działalnością konkurencji. Na wynik spółki wpłynął też wzrost kosztów związanych z produkcją oraz negatywne efekty walutowe, a lekko wzrastające ilości sprzedażowe nie mogły zrekompensować spadku wyniku.

Pozaplanowe odpisy amortyzacyjne w segmentach Performance Polymers oraz Performance Chemicals w wysokości 257 milionów euro, jak również przesunięte koszty specjalne rzędu około 30 milionów euro w ramach programu wydajności "Advance" obciążyły wynik koncernu w czwartym kwartale. Spowodowały one stratę gospodarczą koncernu w porównaniu rocznym rzędu 159 mln euro oraz wynik na akcję w wysokości minus 1,91 euro. W roku ubiegłym wynik koncernu wyniósł 508 mln euro a wynik na akcję 6,11 euro.

- Mamy za sobą rok pełen wyzwań - powiedział Bernhard Düttmann, dyrektor finansowy koncernu Lanxess. - Obciążeniem były wahające się ceny surowców oraz wzrastająca konkurencja, przede wszystkim w segmencie kauczuku.

Także w Polsce koncern odnotował w ub.r. spadek sprzedaży - wyniosła on 96 mln euro i była o 3,7 procent niższa niż w 2012 roku. Główny filar obrotów stanowiły przede wszystkim tworzywa sztuczne klasy high tech, syntetyczne kauczuki wysokosprawne, wysokogatunkowe półprodukty chemiczne oraz nieorganiczne pigmenty.

Przedstawiciele spółki przewidują, że sytuacja na rynku kauczuku syntetycznego w obliczu rosnącej konkurencji oraz mocy produkcyjnych będzie pełna wyzwań także w całym roku 2014. Kursy walutowe będą się prawdopodobnie nadal wahać, zwłaszcza w przypadku dolara amerykańskiego. Ta sama sytuacja dotyczy kosztów surowców, choć na stosunkowo umiarkowanym poziomie.

Na wynik pierwszego kwartału 2014 negatywnie wpłyną ponadto następstwa strajku w belgijskim Zwijndrecht. Produkcja zakładu kauczuku butylowego pozostaje wstrzymana od około trzech tygodni.

Na obecny rok Lanxess planuje inwestycje na poziomie roku ubiegłego. Zasadnicza część zostanie przeznaczona na budowę instalacji dla kauczuku wysokosprawnego Nd-PBR w Singapurze, jak również budowę instalacji dla kauczuku EPDM w Chinach. Ich rozruch planowany jest na przyszły rok. Ponadto w trzecim kwartale bieżącego roku rozpocznie produkcję instalacja do produkcji poliamidu w Antwerpii. Od roku obrotowego 2015 inwestycje wyraźnie zmaleją i będą zorientowane głównie na poszerzenie oraz utrzymanie w ruchu istniejących urządzeń.


Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A