LyondellBasell zakończył etylenową ekspansję w Teksasie

LyondellBasell zakończył etylenową…
Firma LyondellBasell poinformowała o zakończeniu inwestycji, której celem była rozbudowa mocy produkcyjnych w zakresie etylenu w zakładach zlokalizowanych w Corpus Christi (Teksas, USA). Nowa instalacja posiada zdolności produkcyjne w wysokości 362 tys. ton etylenu rocznie, zaś łączne zdolności produkcyjne całego kompleksu w Corpus Christi wynoszą 1,134 mln ton etylenu rocznie (wzrost o 50 proc.). Wraz z ukończeniem nowej inwestycji LyondellBasell zamknął wieloletni program rozbudowy mocy produkcyjnych w zakresie etylenu. W minionych latach koncern rozbudował także inne zlokalizowane w Teksasie zakłady - w La Porte (o 362 tys. ton) i Channelview (o 113 tys. ton).

- Aby móc zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na nasze produkty, w dalszym ciągu będziemy szukać sposobności do umocnienia naszej pozycji na rynku - powiedział Bob Patel, szef LyondellBasell. - Zamiast realizacji kosztownych nowych inwestycji postawiliśmy na poprawę efektywności i rozbudowę istniejących instalacji, co pozwoliło nam w szybkim tempie podnieść poziom produkcji przy stosunkowo niewielkich nakładach.

Od 2012 roku LyondellBasell zainwestował w rozbudowę fabryk na amerykańskim wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej ok. 2 mld dol., zaś w najbliższych latach planuje kolejne inwestycje o wartości 3 mld dol. Wśród nich wymienia się m.in. ogłoszoną we wrześniu ub.r. inwestycję w nową instalację do produkcji polietylenu wysokiej gęstości w La Porte, która ma powstać do 2019 roku i będzie wykorzystywać nową technologię produkcji - Hyperzone. Ponadto spółka zamierza prowadzić prace nad instalacją do produkcji tlenku propylenu oraz PO/TBA w Channelview.