Maksymalna wydajność i maksymalna elastyczność pod jednym dachem

Maksymalna wydajność i maksymalna…

"Made in Germany" jest częścią obietnicy marki Mesto. Dla produkcji oznacza to ciągłe zwiększanie wydajności, integrację procesów i automatyzację w jak największym stopniu. Dlatego wraz ze swoim partnerem, firmą Wittmann, Mesto opracowuje rozwiązania produkcyjne dostosowane do tych złożonych wymagań.

- Mamy szczególnie szeroki asortyment - wyjaśnia Élise Sellmayr, kierownik ds. optymalizacji procesów, podczas naszej wizyty we Freibergu. "Ekonomiczna dystrybucja płynów" to specjalność Mesto. Dzięki ponad stuletniej historii firma z południowych Niemiec jest jednym z wiodących światowych dostawców w tej dziedzinie. Za nieporęcznie brzmiącym opisem kryją się produkty, które wszyscy znają: opryskiwacze ciśnieniowe, opryskiwacze plecakowe, rozpylacze piany, rozpylacze ręczne i urządzenia ssące. Można je znaleźć w ogrodach przydomowych i działkowych, a także w rolnictwie i profesjonalnym ogrodnictwie, w warsztatach, w rzemiośle i na placu budowy, przy czyszczeniu i dezynfekcji, przy zwalczaniu szkodników i w wielu różnych sektorach przemysłu.  

Wszystkie produkty są dostępne w różnych wzorach, a duzi klienci, tacy jak markety budowlane lub sieci warsztatów, mogą mieć opryskiwacze oznaczone w swoim korporacyjnym designie. Ta różnorodność prowadzi do małych wielkości partii i częstych procesów przezbrajania w produkcji. Elastyczność jest zatem podstawą wydajnej produkcji i konkurencyjnych kosztów jednostkowych.  

- U nas to nie jest typowa produkcja masowa - mówi Sellmayr i pokazuje nam przykład. W ręku trzyma mały biały tłok wykonany z kopoliestru, który służy jako manometr we wszystkich opryskiwaczach ciśnieniowych z plastikową obudową i na którym spoczywa wielka odpowiedzialność. - Manometr tłokowy pełni funkcję zaworu bezpieczeństwa - wyjaśnia Sellmayr. Opryskiwacze są dopuszczone do stosowania z obudowami z tworzywa sztucznego o ciśnieniu wewnętrznym do trzech barów. Jeśli wpompowywana jest większa ilość powietrza, nadciśnienie ucieka przez manometr tłokowy. W seriach urządzeń "Primer" i "Profi" do użytku profesjonalnego manometry są drukowane i umożliwiają kontrolę ciśnienia. W mniejszych urządzeniach serii "Pico" do użytku domowego i ogrodowego stosowane są zawory tłokowe.  

Przez długi czas formowanie wtryskowe i druk były dwoma niezależnymi etapami produkcji. Nowością w Mesto jest to, że jednostka drukująca tworzy teraz zintegrowaną jednostkę z komórką produkcyjną w technologii wtrysku.  

Stało się to po tym, jak z eksploatacji wycofana została stara wtryskarka używana wcześniej do produkcji tłoków. Była okazja do przyjrzenia się z bliska procesowi produkcji pod kątem jego efektywności.  

- Zawsze podchodzę do produkcji otwarcie i zastanawiam się, które procesy możemy w sensowny sposób zoptymalizować - podkreśla Sellmayr. Otrzymuję wiele cennych sugestii od swojego dostawcy wtryskarek i robotów liniowych firmy Wittmann. Pomysł zintegrowania druku z komórką do formowania wtryskowego narodził się również podczas wspólnego zwiedzania zakładu.  - Od razu przekonaliśmy się, że możemy zwiększyć wydajność i jakość druku, jeśli zoptymalizujemy cały proces, a nie tylko produkcję wtryskową - mówi Sellmayr.  

1-report-mesto
Manometr tłokowy służy jako zawór bezpieczeństwa. Dopuszczalne jest ciśnienie do trzech barów.
Nadciśnienie może bezpiecznie uciekać przez tłok

Integracja w najmniejszej obudowie

Wyzwaniem w uruchomieniu nowego zintegrowanego procesu produkcyjnego była duża presja czasu. W tym przypadku Mesto skorzystało z faktu, że Wittmann mógł w bardzo krótkim czasie dostarczyć nową wtryskarkę SmartPower 80/525 Insider. W konstrukcji Insider robot liniowy Wittmann oraz taśmociąg są zabudowane w obrębie drzwi układu zamykania maszyny. Firma Mesto wykorzystała tę okazję i zleciła firmie Wittmann zintegrowanie nowego rozwiązania także w zakresie drukarek.  

Koncepcja Insider firmy Wittmann została już zaprojektowana z myślą o ograniczeniu do minimum wymaganej powierzchni ustawczej oraz do osiągnięcia maksymalnej wydajności. Obudowa ochronna montowana jest bezpośrednio na przenośniku taśmowym. Regulatory temperatury lub inne elementy systemu można wygodnie przechowywać pod taśmociągiem. W porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami powierzchnia ustawcza dla maszyny jest zmniejszona nawet o 50 procent. W firmie Mesto firmie Wittmann udało się zintegrować nową stację drukarską w taki sposób, że nie zajmuje ona prawie żadnej dodatkowej przestrzeni. Łączy się z tylną częścią przenośnika taśmowego i pozostaje w obrębie siatki obudowy ochronnej. 

Produkcja odbywa się w formie 4-gniazdowej. Robot kartezjański Wittmann wyjmuje każdy z czterech tłoków i umieszcza je na pionowych kopułach małego wózka transportowego, który dostarcza je do trzech głowic drukujących. Manometry są drukowane podczas przejazdu. W tym celu kopułki karetki obracają się, dzięki czemu głowice drukujące mogą pracować dookoła bez konieczności zmiany swojego położenia. Manometry tłokowe są wyposażone w dwa pierścienie, a także skalę.

Po wydrukowaniu chwytak robota kartezjańskiego ponownie podnosi części i umieszcza je na przenośniku taśmowym. Jeśli tłoki są produkowane dla serii "Pico", która nie wymaga znakowania, stację drukarską można bardzo łatwo pominąć. W takim przypadku robot umieszcza tłoki na przenośniku taśmowym natychmiast po wyjęciu z formy.

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna