Motoryzacja jednym z kluczowych sektorów dla branży chemicznej

Motoryzacja jednym z kluczowych sektorów dla branży chemicznej
26 października przedstawiciele firmy BASF Polska wzięli udział w konferencji "Motoryzacja kołem zamachowym polskiej gospodarki", zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju oraz Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych przy Konfederacji Lewiatan. Spotkanie w głównej mierze zostało poświęcone elektromobilności, innowacjom oraz programowi elektryfikacji transportu, a także dotyczyło perspektyw stojących przed branżą motoryzacyjną w Polsce. Wśród zaproszonych panelistów znaleźli się m.in. przedstawiciele rządu oraz przedsiębiorcy. Z ramienia BASF Polska w konferencji udział wziął Marek Jagieła - Dyrektor Działu Chemii Przemysłowej i Działu Rozwoju Rynku, który w trakcie panelu "Innowacje w kontekście globalnych wyzwań stojących przed Polską" uczestniczył w dyskusjach na temat nowych trendów w branży motoryzacyjnej, a także jej wpływu na poziom innowacyjności polskiej gospodarki. W trakcie swojego wystąpienia Marek Jagieła wypowiadał się na temat udziału innowacyjnych produktów firmy BASF w łańcuchu wartości branży motoryzacyjnej, a także mówił o możliwościach wsparcia poprzez te rozwiązania polskich planów rozwoju.

- Blisko 15 proc. przychodów BASF stanowią rozwiązania dostarczane branży motoryzacyjnej - powiedział Marek Jagieła. - To jedna z najbardziej chłonnych gałęzi gospodarki, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na innowacyjne produkty i technologie: lekkie kompozyty z tworzyw sztucznych, pozwalające stopniowo zmniejszać masę pojazdów, katalizatory samochodowe, redukujące emisję szkodliwych związków do atmosfery czy choćby rozwijany coraz mocniej obszar e-mobilności. Innowacje to pewnego rodzaju ucieczka do przodu, pozwalająca producentom branży motoryzacyjnej na wychodzenie naprzeciw przyszłym wyzwaniom społecznym i środowiskowym. BASF Polska może być katalizatorem wdrażania tych rozwiązań na polskim rynku - poprzez zestawianie potrzeb naszych tutejszych partnerów biznesowych z aktualizowanym przez globalne centra R&D innowacyjnym portfolio produktowym.

BASF


Dla BASF przemysł motoryzacyjny jest jedną z kluczowych branż, do której firma dostarcza rozwiązania. Produkty BASF znajdują zastosowanie w produkcji wielu części różnych rodzajów samochodów. Dzięki temu możliwe jest tworzenie niezwykle wydajnych pojazdów z jednoczesnym zapewnieniem ograniczenia ich wpływu na środowisko. Do rozwiązań BASF wspierających branżę motoryzacyjną można zaliczyć pianki poliuretanowe, powłoki, pigmenty, katalizatory, dodatki do paliw, płyny chłodnicze i hamulcowe czy materiały do produkcji akumulatorów. Spektakularnym dowodem na istotny wkład rozwiązań BASF w rozwój branży motoryzacyjnej jest samochód wyścigowy Hyundai RN30, opracowany wspólnie przez BASF i Hyundai Motor Company. Pojazd ten łączy kluczowe rozwiązania z branży chemicznej z aerodynamicznym wyglądem i wyspecjalizowanymi, najnowocześniejszymi technologiami. Zastosowane w nim rozwiązania firmy BASF umożliwiły tworzenie lekkich, wytrzymałych i trwałych elementów, pozwalających na zapewnienie szybkości i maksymalizację bezpieczeństwa, a wodorozcieńczalne lakiery BASF przyczyniły się do uzyskania oszałamiającego wyglądu pojazdu.

Innowacje odgrywają istotną rolę w branży motoryzacyjnej, co bez wątpienia dostrzegają reprezentujący ją producenci. Sektor ten jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki Polski, a działający w nim przedsiębiorcy wprowadzają coraz więcej nowych rozwiązań w produktach i usługach. BASF jest ważnym innowatorem zarówno w przypadku branży motoryzacyjnej, jak i pozostałych sektorów przemysłu, do których adresuje swoje rozwiązania. Innowacyjność jest istotnym priorytetem firmy, o czym świadczy niemal 10 700 pracowników opracowujących nowatorskie rozwiązania w przemyśle chemicznym w około 70 lokalizacjach badawczo-rozwojowych na całym świecie.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska