Na budowie w Płocku ustawiono ogromny reaktor

Basell Orlen Polyolefins (BOP) w lipcu zakończył montaż reaktora z czterema pętlami na placu budowy w Płocku. Jest to podstawowa struktura do polimeryzacji propylenu, z którego wytwarzane będą bazowe produkty BOP.

Reaktor pętlicowy BOPReaktor ma imponujące rozmiary – każda pętla jest wysoka na 62 metry i waży 120 ton. Wraz z łączącą wszystkie elementy stalową konstrukcją waży 500 ton. Operacja montażu trwała 6 dni i wymagała użycia jednego z największych dostępnych w Europie samobieżnych dźwigów o maksymalnym udźwigu 800 ton. Przed ustawieniem reaktora przez blisko miesiąc trwało naziemne scalanie elementów układu produkcyjnego i konstrukcji nośnej. Ze względu na ogromne rozmiary, niektóre części składowe spławione były barkami z Gdańska.

„Montaż reaktora jest najbardziej spektakularnym i widowiskowym elementem całego procesu konstrukcyjnego. Reaktor będzie sercem instalacji polipropylenu i najwyższym obiektem na terenie nowych zakładów BOP, widocznym z odległości kilkuset metrów. Dzięki reaktorowi czteropętlicowemu w BOP będzie można polimeryzować do 1 200 ton propylenu na godzinę. Jest to jedna z najbardziej wydajnych tego typu konstrukcji w Europie” – powiedział Karol Marek Sęp, Wice-Prezes, Dyrektor ds. Produkcji i Techniki BOP.

Montaż reaktora pętlicowego na terenie nowobudowanych instalacji BOPBudowa nowych instalacji BOP weszła w decydującą fazę, w czasie której nastąpi kulminacja prac montażowych. Przed wykonawcami jest jeszcze pracochłonne instalowanie setek mniejszych aparatów, urządzeń i orurowania całej instalacji. Te prace zdominują najbliższe miesiące.

# # #
Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. wprowadza wysokie standardy w przemyśle i przetwórstwie tworzyw sztucznych w Polsce poprzez dwie nowobudowane fabryki w Płocku. BOP jest spółką joint venture, utworzoną przez Basell Europe Holdings B.V. i PKN ORLEN S.A., w której każdy z partnerów ma 50% udziałów. Spółka buduje w Płocku dwie największe na świecie bliźniacze instalacje do produkcji polipropylenu i polietylenu, których uruchomienie przewidziane jest na połowę 2005 roku, po czym nastąpi faza rozruchowa. Basell jest producentem i dystrybutorem polipropylenu, polietylenu i zaawansowanych produktów poliolefinowych. Stale udoskonala technologie produkcji i jest liderem w ich opracowywaniu i rozwijaniu. PKN ORLEN S.A. to jeden z liderów przemysłu naftowego w Europie Centralnej, największy polski producent wyrobów petrochemicznych, przetwórca ropy naftowej oraz dystrybutor światowej klasy paliw i produktów ropopochodnych.

Czytaj więcej: Polipropylen (PP) 161