
W dniach 4-7 listopada Ecomondo, wiodące wydarzenie w skali Europy i basenu Morza Śródziemnego w zakresie gospodarki zielonej, niebieskiej i obiegu zamkniętego, organizowane przez Italian Exhibition Group (IEG) ponownie będzie odbywać się na targach Fiera di Rimini. Połączenie rozwoju firm z ochroną środowiska i kwestiami społecznymi poprzez przyjęcie etycznych i inkluzywnych modeli rozwoju to jedna z potrzeb, na które może odpowiedzieć Ecomondo, jednocześnie zachęcając do dialogu między branżami, instytucjami i naukowcami prowadzącymi badania. 28. edycja Ecomondo, która jest najbardziej ambitna w historii tego wydarzenia, położy nacisk na jego międzynarodowy charakter, konsolidując jego rolę globalnej platformy oraz centrum gospodarki o obiegu zamkniętym i ekologicznej transformacji.
W roku 2025 r. targi mają odwiedzić goście z Niemiec, Hiszpanii, Polski, Serbii, Turcji i Holandii, a także z krajów Afryki Północnej: Egiptu, Maroka, Algierii, Tunezji i Bliskiego Wschodu.
W 2025 roku do Ecomondo dołączy SAL.VE, dwuletni salon wystawowy pojazdów ekologicznych, zorganizowany we współpracy z ANFIA.
Tegoroczne wydarzenie po raz kolejny będzie gościć Stati Generali della Green Economy, organizowane przez Fundację Zrównoważonego Rozwoju i promowane przez Krajową Radę Gospodarki Ekologicznej we współpracy z Ministerstwem Środowiska i Bezpieczeństwa Energetycznego pod patronatem Komisji Europejskiej.
„Ecomondo 2025 - tłumaczy Alessandra Astolfi, dyrektor ds. targów na skalę globalną w dziale Green & Technology Italian Exhbition Group- zajmie 30 pawilonów o łącznej powierzchni wystawienniczej 166 000 m2. Dzięki naszej współpracy z Agencją ICE i Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej (MAECI) na targach mają pojawić się przedstawiciele z całego świata dzięki współpracy z 80 międzynarodowymi stowarzyszeniami z tego sektora, co potwierdza wiodącą rolę tego wydarzenia w skali Europy, na którym zaprezentowane zostaną nowe, innowacyjne modele gospodarki o obiegu zamkniętym”.
Aby ułatwić dostęp do wydarzenia gościom z Europy i zagranicy, zaplanowano nowe bezpośrednie połączenia lotnicze do Rimini z Monachium i Rzymu, które zostały zorganizowane przez IEG i będą obsługiwane przez LuxWing w dniach 4 - 7 listopada, zachęcając międzynarodowych operatorów do udziału w tym wydarzeniu odbywającym się na naszym terytorium.
Wydarzenie potwierdza swoją rolę sieci globalnej również dzięki niedawno zakończonym edycjom targów Ecomondo Meksyk i Ecomondo Chiny - CDEPE; zaś we Włoszech zbliża się termin targów Green Med Expo & Symposium, które odbędą się w Neapolu w dniach 28–30 maja 2025 r. a następnie również w 2026 r.

Obszary tematyczne, koncentracja i sektory pionowe
Ecomondo obejmuje sześć tematycznych makroobszarów - Odpady jako zasób, Obieg wody i niebieska gospodarka, Rekultywacja siedlisk i gleb, Bioenergia i rolnictwo, Obserwacja Ziemi i monitoring środowiska oraz Gospodarka o obiegu zamkniętym i regeneratywna.
Na Targach zaprezentują się takie sektory jak Blue Economy z morskimi ekosystemami, Circular Healthy City z tematyką dotyczącą zdrowych miast o obiegu zamkniętym, Paper District ze zrównoważonymi projektami z papieru,Textile District z etyczną modą i Trenchless District z technologią No Dig. Dzielnica Innowacji stanie się centrum innowacji, z położeniem akcentu na tematykę start-upów i scale-upów oraz zielone miejsca pracy i umiejętności. Ponadto zostanie przyznana nagroda imienia Lorenzo Cagnoni w zakresie Zielonych Innowacji dla najbardziej rewolucyjnych technologii prezentowanych w różnych sektorach wystawienniczych.
Wśród tematów Ecomondo 2025 znajdą się również zaawansowany recykling strategicznych surowców, ekoprojektowanie i nowe rozwiązania opakowaniowe mające na celu zmniejszenie wpływu na cały łańcuch dostaw bez uszczerbku dla funkcjonalności, sztuczna inteligencja i digitalizacja przyspieszające transformację ekologiczną, nowe technologie monitoringu satelitarnego przeciwdziałające skutkom zmian klimatu oraz dekarbonizacja przemysłu, ze szczególnym uwzględnieniem tekstyliów, energii, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz budownictwa.
Program konferencji z zakresu high technology
Ecomondo połączy wystawę z napiętym harmonogramem konferencji, seminariów i okrągłych stołów organizowanych przez Komitet Naukowo-Techniczny, który będzie obejmować dogłębne analizy poświęcone aspektom prawnym i politycznym, również w świetle planu Next Generation EU, odbudowy ekosystemów, gospodarki niebieskiej i gospodarki regeneratywnej, sztucznej inteligencji, cyfrowego bliźniaka i nowych technologii, predykcyjnego zarządzania zasobami, bioenergii i satelitarnego monitoringu przemian środowiskowych oraz zarządzania gruntami, finansów, komunikacji i gospodarki o obiegu zamkniętym oraz ekologicznej transformacji w Afryce i basenie Morza Śródziemnego, ze szczególnym uwzględnieniem między innymi planu Mattei.
Partnerzy instytucjonalni
Ecomondo 2025 jest organizowane przez Italian Exhibition Group we współpracy z następującymi podmiotami: Komisja Europejska; Ministerstwo Środowiska i Bezpieczeństwa Energetycznego; Ministerstwo Biznesu i Made in Italy; ICE – Włoska Agencja Handlu i Inwestycji; Region Emilia-Romania; Gmina Rimini; ANCI (Krajowe Stowarzyszenie Włoskich Gmin); ANFIA (Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego); ART-ER; CIB (Włoskie Konsorcjum Biogazu); CIC (Włoskie Konsorcjum Kompostowników); CONAI (Krajowe Konsorcjum Opakowań); ENEA; Assoambiente; Fundacja na rzecz Zrównoważonego Rozwoju; ISPRA (Instytut Badań i Ochrony Środowiska); Legambiente; UNICIRCULAR (sekcja Assoambiente); UNACEA (Krajowy Związek Przedsiębiorstw Sprzętu Budowlanego i Osprzętu); UTILITALIA; CIHEAM (Międzynarodowe Centrum Zaawansowanych Śródziemnomorskich Studiów Agronomicznych); CBE JU (Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Biotechnologicznej Europy o Obiegu Zamkniętym); EBA (Europejskie Stowarzyszenie Biogazu); Europejska Agencja Środowiska; ISWA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Odpadów Stałych); WBA (Światowe Stowarzyszenie Biogazu); Water Europe.