Niemieccy samorządowcy w siedzibie chemicznego giganta

Niemieccy samorządowcy w siedzibie chemicznego giganta
Z inicjatywy tarnowskiej części Grupy Azoty do Tarnowa przyjechała delegacja samorządowców z Guben, miasta położonego w Brandenburgii na lewym brzegu Nysy Łużyckiej. Zlokalizowane są tam zakłady spółki ATT Polymers GmbH, która w 2010 roku została przejęta przez polski koncern chemiczny.

Podczas spotkania Fred Mahro, pełniący obowiązki burmistrza Guben, rozmawiał z zastępcą prezydenta, Henrykiem Słomką-Narożańskim, oraz wiceprezesem Grupy Azoty, Andrzejem Skolmowskim, na temat gospodarczej współpracy obydwu miast.

- Nabycie przez tarnowską spółkę w 2010 roku 100 proc. udziałów niemieckiej spółki ATT Polymers było pierwszym krokiem w budowie chemicznego giganta – powiedział Skolmowski. - Cieszymy się z wizyty burmistrza Guben w Tarnowie, liczymy, że partnerstwo scricte biznesowe może być początkiem współpracy miast także na innych polach.

- Tarnów od Guben dzieli dokładnie 568 km. Parę razy przejeżdżałem przez Guben, to urocze miasteczko z tradycjami handlowymi, z charakterystyczną architekturą - powiedział zastępca prezydenta Tarnowa. - Cieszę się z wizyty burmistrza niemieckiego miasta zwłaszcza w momencie tak intensywnych prac mających na celu poszukiwanie nowych inwestorów dla Tarnowa.

- Kooperacja chemiczna Tarnowa i Guben ma bardzo duże znaczenie dla całego niemieckiego regionu - powiedział Fred Mahro. - Na początku bardzo wiele osób patrzyło na to sceptycznie, jednak widoczne zaangażowanie władz firmy i jej wyniki ekonomiczne przekonują wszystkich, że można to dalej robić. Po latach trudności, Guben wychodzi na prostą. Poprawiają się wskaźniki dotyczące bezrobocia, coraz więcej osób pracuje w strefie ekonomicznej.

Zakłady w Guben istnieją od ponad 50 lat. Grupa Azoty produkuje w nich poliamid 6 o nazwie handlowej Alphalon. Działalność Grupy Azoty Polymers obejmuje przetwarzanie kaprolaktamu na poliamid 6, naturalny i modyfikowany. Sumaryczna zdolność produkcyjna spółki wynosi ok 45 tys. ton rocznie.


Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Aktualizacja

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8