Nowa fabryka TDI w Niemczech

Nowa fabryka TDI w Niemczech
Niemiecka spółka Bayer MaterialScience zakończyła duże przedsięwzięcie inwestycyjne w Dormagen (Nadrenia Północna-Westfalia). We wtorek odbyła się tam uroczystość inauguracji nowej fabryki do produkcji TDI - substancji używanej do wyrobu pianek.

Koszt budowy instalacji wyniósł ok. 250 mln euro. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę towarzyszące inwestycji nakłady związane np. z rozbudową infrastruktury na terenie Chempark Dormagen, całkowita wartość projektu szacuje się na ponad 400 mln euro.

Nowa instalacja ma stanowić dla firmy europejskie centrum produkcji TDI. Budowana przez 30 miesięcy wytwórnia zastąpi jednocześnie szereg mniejszych zakładów produkcyjnych.

Diizocyjanianotoluen to substancja używana w produkcji elastycznych pianek poliuretanowych, stosowanych w artykułach codziennego użytku, jak np. materace, siedzenia samochodowe czy meble. Szacuje się, że w nadchodzących latach zapotrzebowanie na ten związek chemiczny będzie systematycznie rosło.

Obecni podczas uroczystości inauguracji przedstawiciele lokalnych władz oraz szefowie spółki podkreślali wagę projektu. Hannelore Kraft, premier Nadrenii Północnej-Westfalii, stwierdziła, że inwestycja potwierdza znaczenie regionu na mapie światowego przemysłu chemicznego. Także prezes koncernu Bayer, dr Marijn Dekkers, podkreślił strategiczną rolę tego kraju związkowego, dodając, że w ciągu ostatnich 10 lat spółka Bayer MaterialScience zainwestowała tu ponad miliard euro.

Z kolei prezes Bayer MaterialScience, Patrick Thomas, zauważył, że w kontekście planowanego wyłączenia spółki z koncernu Bayer, nowa inwestycja wskazuje na doskonałą pozycję BMS na światowym rynku. Zdaniem Thomasa Bayer MaterialScience to firma doskonale przygotowana do samodzielnego funkcjonowania.

Szef BMS podkreślił również innowacyjność technologii, która zastosowana została w nowo otwartych zakładach. Czyni ona produkcję w Dormagen wyjątkowo oszczędną pod względem energetycznym i surowcowym.

- W porównaniu do konwencjonalnej instalacji o tych samych mocach produkcyjnych, nowa instalacja pozwala ograniczyć zużycie energii o 60 proc. - powiedział Thomas. - Ponadto zużycie rozpuszczalników jest niższe o 80 proc.

W budowie nowej instalacji brało dział 500 osób. Do jej obsługi Bayer MaterialScience zatrudnił 20 nowych pracowników. Ponadto realizacja projektu pozwala na utrzymanie dotychczasowych stanowisk w pionie wydobycia i logistyki, przyczynia się także do podtrzymania zatrudnienia w przedsiębiorstwach tworzących wspólny łańcuch wartości w regionie.