Nowa powłoka ochronna do szyb

Nowa powłoka ochronna do szyb
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali nową powłokę, która jednocześnie chroni przed nadmiernym parowaniem i przed mrozem. Nowe rozwiązanie może znaleźć wiele zastosowań - nie tylko w szybach samochodowych, lecz także między innymi w obiektywach aparatów fotograficznych.

Zespół Michela F. Rubnera i Roberta E. Cohena zauważył, że stosowane dotychczas hydrofilowe powłoki zabezpieczające przed parowaniem poprzez absorpcję wody były popularne zwłaszcza ze względu na zdolność do redukcji delikatnych zadrapań oraz zmniejszania parowania. Tymczasem w przypadku wyjątkowo złych warunków atmosferycznych takie powierzchnie łatwo pokrywają się mrozem bądź niewystarczająco chronią przed wodą, co skutkuje słabą widocznością.

Nowa powłoka pochłania cząsteczki wody, zanim ta zdąży jeszcze zamarznąć. Jednocześnie powłoka wykazuje właściwości hydrofobowe w stosunku do większych cząsteczek, przez co nie rozprzestrzeniają się one na całej powierzchni, ale pozostają w postaci kropelek. Nowa powłoka została wykonana przy użyciu technologii nanocząsteczkowej z warstwy polimeru winylowego (PVA) i kwasu poliakrylowego (PAA) połączonej z PEG. Taka konstrukcja jednocześnie zwiększa odporność na mróz, jak i zdolność do pochłaniania niezamarzniętej wody.

Zwitter-Wettability