Nowa przekładnia falowa robolink

Nowa przekładnia falowa robolink
Firma igus poszerzyła ofertę modułów do budowy niedrogich robotów. Podczas kwietniowych Targów Hanowerskich spółka zaprezentowała wiele nowości, od nowej przekładni i kompletnego ramienia robota, po łatwy w użyciu internetowy konfigurator rozwiązań robolink. Dzięki nim producenci mogą budować niedrogie roboty, natomiast użytkownicy mogą automatyzować wykonywanie prostych operacji.

Dzięki przegubom robolink D, oferowanym przez firmę igus, specjalista od tworzyw sztucznych w ruchu, można budować indywidualne systemy robotyczne w niskiej cenie. Pojedyncze przeguby, napędzane silnikiem bezpośrednio połączonym z osią, są dostępne w różnych wielkościach. Firma igus poszerzyła swoją ofertę i zaprezentowała na Targach Hanowerskich kolejne elementy, które zapewniają jeszcze większą swobodę konstruowania. Teraz jest możliwe np. łączenie silników oraz przegubów o różnych wielkościach z powszechnie stosowanymi sterownikami w celu zbudowania kompletnego 6-osiowego robota z tworzywa sztucznego i aluminium. Podczas targów igus zaprezentował przykładowe rozwiązanie pozwalające na przenoszenie ciężarów do 3 kg i wyposażone w sterowniki Beckhoff.

Na szczególną uwagę zasługuje nowa przekładnia falowa robolink, którą można łatwo zastosować np. jako szóstą oś ramienia robota, a także jako połączenie obrotowe między ramieniem a chwytakiem. Ten lekki i wydajny moduł jest oferowany przez firmę igus w dwóch wielkościach, jako oddzielny element lub wraz z silnikiem krokowym w obudowie Nema17 albo Nema23.

- Przekładnia falowa ma tą zaletę, że cechuje się bardzo małym luzem przy zmianie kierunku ruchu, co przekłada się na dużą precyzję i płynność ruchu - objaśnia Martin Raak, manager produktów robolink w firmie igus. - Ponadto jest bardzo kompaktowa i ma duże przełożenie.

Przekładnia składa się z zewnętrznego pierścienia zębatego oraz elastycznego, ale jednocześnie bardzo odpornego na ścieranie, wewnętrznego pierścienia zębatego, wykonanego z wysokogatunkowego tworzywa iglidur.

W Hanowerze firma igus zaprezentowała kompletne 6-osiowe ramię robota z przekładniami falowymi. Z porównywalnych tworzyw iglidur są wykonane także ślimacznice o nowych przełożeniach 1:30 i 1:70 zastosowane w przekładni ślimakowej robolink D. Firma igus oferuje te przekładnie również w wersji z rozłączonym silnikiem i przegubem. Oba elementy są łączone przy użyciu sprzęgła aluminiowego. Dzięki temu uzyskuje się lepszy rozkład obciążenia osi i można podnosić większe ciężary. Nowy adapter chwytka pozwala na podłączanie różnorodnych chwytaków do przegubów robolink D. Dopełnieniem asortymentu modułów robolink D jest nowy konfigurator on-line, który pozwala na zestawianie przegubów robolink D, a tym samym na konfigurowanie tanich ramion robotów.

igus


Czytaj więcej: Automatyka przemysłowa 76

Producent prowadników przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych
 

Producent prowadników przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych

Polska