Nowe Combi firmy Sidel dla butelek PET do piwa

Nowe Combi firmy Sidel dla butelek PET do piwa
Koncern Sidel opracował udoskonaloną wersję maszyny Combi przeznaczoną do rozlewania piwa w butelki PET. Maszyna, która łączy rozdmuchiwanie opakowań, ich napełnianie oraz nakładanie zamknięć była pierwotnie pomyślana do tego, by znajdować swoje zastosowania nie przy piwie, ale przy wodzie mineralnej, napojach gazowanych oraz produktach mlecznych.

Z nowości Sidela korzysta już koncern SABMiller Group, który jest drugą największą firmą na świecie, zajmująca się produkcją i sprzedażą piwa. W Polsce do spółki należą browary Kompanii Piwowarskiej. Na razie SABMiller Group rozwiązanie Sidela wprowadza w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Nasza strategia działania zawsze oznacza próbę dopasowania oferty do specyficznych rynkowych potrzeb oraz prowadzi do zaangażowania się w rozwiązania typowo lokalne - tłumaczą przedstawiciele firmy Sidel. - Tymczasem statystyki pokazują, że we wschodniej Europie spożycie piwa gwałtownie wzrasta. Opakowania PET stanowią 9 proc. tego rynku, cechując się specyficznymi wymaganiami takimi jak dążenie do tworzenia opakowań o maksymalnie najmniejszym koszcie wytworzenia oraz dopuszczalnym okresie magazynowania mniejszym niż dwa tygodnie. Dla opakowań spełniających te wymagania ani szkło, ani też tworzywo sztuczne z powłokami barierowymi nie jest potrzebne. Prosta butelka PET jest tu całkowicie wystarczająca. I właśnie maszyna Combi jest w pełni odpowiednia do potrzeb przynoszonych przez ten rodzaj produkcji.

Nowe Combi firmy Sidel dla butelek PET do piwa

Opracowana już 11 lat temu przez Sidel maszyna Combi była początkowo przeznaczona do wody mineralnej, potem ten model został udoskonalony, tak by móc obsługiwać produkcję napojów gazowanych i wszelkich wrażliwych produktów. Teraz przyszedł czas na dostosowanie go do specyfiki sektora browarniczego.

Rozwiązanie Combi włącza w jeden pojedynczy system, dedykowany dla opakowań napojów i innych produktów przechowywanych w butelkach PET, wszystkie główne etapy produkcji: rozdmuchiwanie butelek, ich napełnianie oraz kapslowanie. Poprzez to połączenie Combi eliminuje trudności stwarzane przez powietrze doprowadzające puste butelki, czyniąc je odpowiednim do produkcji ultracienkich opakowań.

Tempo produkcji dla opakowań o pojemności 0,5 litra to 61 tys. butelek na godzinę, a dla opakowań o pojemności 2 litrów są to 24 tys. butelek w ciągu godziny.

Jak tłumaczą przedstawiciele Sidela, głównym wymaganiem stojącym przed browarami nie jest fakt zmieniania się jakości produktu. Tym podstawowym wymogiem jest zapewnienie zaawansowanej technologii dla osiągnięcia wystarczająco wysokiego poziomu higieny produkcji. System Combi hermetycznie uszczelnia obudowę i przyczynia się do higienicznego pakowania produktu oraz zabezpiecza smak i aromat piwa podczas procesu pasteryzacji.

Combi zawiera w sobie wszystkie elementy, które pozwalają mu funkcjonować tak, by można było kontrolować środowisko produkcji i eliminować ryzyko kontaminacji butelek, czyli skażenie materiału preform i zakrętek obcymi czynnikami, zwłaszcza biologicznymi. Zapewnia wzajemne połączenie fazy rozdmuchiwania oraz napełniania prowadzi też do eliminacji przenośników półproduktów.

Nowo stworzona sekcja napełniania Combi zawiera technologię, która została specjalnie opracowana dla pakowania piwa w PET. Zapewnia ona wysoką precyzję napełniania i minimalną obecność tlenu. System wolumetrycznego napełniania wykorzystuje magnetyczny miernik przepływu, żeby zapewnić maksymalnie najwyższą dokładność napełnienia. Piwo jest napełniane przez długa tubę, która sięga prawie do podstawy opakowania. Końcówka tuby jest zanurzana w piwie, napełnianie jest wolne od turbulencji, co redukuje zawartość tlenu.

Sidel, w swoich fabrykach zlokalizowanych we Francji, Chinach i Stanach Zjednoczonych, wytwarza rocznie blisko 15 tys. form. Tym samym jest jednym z największych na świecie dostawców wyposażenia do przemysłu zajmującego się produkcją opakowań do napojów i żywności. Na całym świecie zatrudnia 5,3 tys. osób.

Czytaj więcej: Maszyny 480 Butelki 160