Nowe rozwiązania na rynku szybkiego prototypowania

Nowe rozwiązania na rynku szybkiego prototypowania
W ostatnich latach obserwujemy niezwykle dynamiczny rozwój szybkiego prototypowania i technik drukowania 3D na świecie. Wiele firm umacnia swoją pozycję poprzez rozwój nowoczesnych materiałów i urządzeń.

Jedną z nich jest firma Objet, będąca liderem w zakresie dostarczania urządzeń szybkiego protoypowania. W naszym kraju jej partnerem jest spółka Bibus Menos.

Opracowana przez Objet innowacyjna technologia PolyJet przeznaczona jest do produkcji niezwykle dokładnych detali o wysokiej jakości. Wyróżnia się pod względem szybkości wydruku, dokładności i dopasowania elementów wykonanych w jednym procesie. Materiałem stosowanym przy produkcji ta metodą jest żywica fotoutwardzalna, która nakładana jest w 16-mikrometrowych warstwach. Taki krok daje bardzo dobre efekty jeśli chodzi o wydruk. Ogranicza ponadto do minimum obróbkę modeli po wydruku.

Rozwinięciem wspomnianej technologii jest system PolyJet Matrix, który jeszcze bardziej zrewolucjonizował możliwości wydruku 3D, dodając funkcjonalność mieszania dwóch podstawowych komponentów celem uzyskania kilkudziesięciu materiałów o różnej charakterystyce fizycznej. Mieszanie materiałów odbywa się na stole roboczym, gdzie spadające mikrokrople żywicy łączą się ze sobą w precyzyjnym układzie gwarantującym zachowanie zadanych cech w strukturze całego elementu.

Dzięki zastosowaniu dwóch komponentów otworzyły się nowe możliwości w zakresie prototypowania zawiasów, uszczelnień, obudów o zróżnicowanej strukturze materiału oraz symulowania detali sztywnych oblewanych gumą
W wyniku powstania technologii PolyJet Matrix otrzymać można szereg nowych materiałów podobnych do polipropylenu, silikonu, a także odpornych na wyższe temperatury. Jednym z ciekawszych wdrożeń było zastosowanie specjalnych komponentów, które po połączeniu w procesie wydruku tworzą materiał o cechach zbliżonych do tworzywa ABS, przy jednoczesnym zachowaniu precyzji wydruku i wysokiej jakości powierzchni.

Ów podobny do ABS materiał pozwala na symulowanie i przeprowadzanie testów z materiałem będącym odpowiednikiem detal wykonanych w technologii wtrysku. Stanowi przy tym absolutną nowość w procesach szybkiego prototypowania. Dzięki niemu możliwe staje się, że w przyszłości konstruktorzy planujący wydruk 3D sami będą mogli wpisać do oprogramowania właściwości wytrzymałościowe materiałów i otrzymać model idealnie odwzorowujący cechy fizyczne przyszłego i oczekiwanego przez nich produktu.


brak
 

Pneumatyka, mechatronika, automatyka, drukarki 3D, hydraulika siłowa, technika szynowa, pompy i zbiorniki, projektowanie

Polska