Nowe tworzywa firmy EOS

Niemiecka firma EOS GmbH specjalizująca się w produkcji urządzeń do procesów selektywnego spiekania laserowego wprowadziła na rynek cztery nowe tworzywa sztuczne o specjalnych właściwościach mechanicznych.

Nowe tworzywa zostały nazwane następująco: PrimePart DC, PrimePart ST oraz PA 2202 black i PA 2203 grey. Trzy z nich są poliamidami.

Jeśli chodzi o ich charakterystykę, to PrimePart DC cechuje się naturalną barwą i wykazuje dużą udarność i wydłużenie przy zerwaniu aż do 50 proc. Jest to dwukrotnie wyższa wartość w stosunku do dotychczas stosowanych materiałów. Ważną właściwością tego poliamidu jest wytrzymałość na rozciąganie równa 48 MPa i moduł sprężystości podłużnej wynoszący 1550 MPa. Sa to własności porównywalne z parametrami znanego już materiału PA 2200. Ponieważ nowe tworzywo nie jest wrażliwe - zwłaszcza na uderzenia - można się więc spodziewać, że zostanie wykorzystane w rozmaitych zastosowaniach w branży motoryzacyjnej. Może być szczególnie przydatne w celu tworzenia komponentów montowanych w samochodowych kabinach.

Druga z nowości firmy EOS to PrimePart ST. W tym przypadku mamy do czynienia z termoplastycznym elastomerem, osiągającym wydłużenie przy zerwaniu dochodzące aż do 250 proc. Wyroby z tego materiału są budowane w procesie selektywnego spiekania laserowego gazoszczelnie. Takie rozwiązanie powoduje, że końcowa infiltracja jest zbyteczna i co więcej istnieje poważna możliwość bezpośredniego stosowania takich wyrobów. To wazna informacja, bo w tej chwili nie jest to możliwe w odniesieniu do żadnego elastycznego materiału wytwarzanego kształtowaniem przyrostowym. Potencjalnymi zastosowaniami PrimePart ST są podeszwy butów, mieszki sprężyste, uszczelnienia i węże.

Jeśli chodzi natomiast o poliamidy PA 2202 black i PA 2203 grey to sa one do siebie dość podobne. Czarne pigmenty zawarte w PA 2202 black całkowicie przebarwiają materiał, co powoduje, że wyroby są nieczułe na zadrapania, ścieranie i zanieczyszczenia. Z tego też względu nadają się w największym stopniu do stosowania w sytuacjach, w których występują mechaniczne obciążania i intensywne zanieczyszczenia. Czarny polimer będzie też pierwszym wyborem w tych branżach przemysłowych, którym zależy na różnobarwnym wyglądzie komponentów, np. w zastosowaniach pod maską silnika. Alternatywą dla niego jest poliamid w kolorze jasnej szarości, czyli PA 2203 grey.

Czytaj więcej: Tworzywa sztuczne 736