Nowe wtryskarki firmy Stork

Nowe wtryskarki firmy Stork
Ubiegły rok przyniósł w firmie Stork Plastics Machinery wprowadzenie na rynek kilku nowych wtryskarek.

Holenderski Stork skupił się na rozwiązywaniu problemów stawianych obecnie przetwórcom przez coraz bardziej wymagający rynek. Poszukiwane są na nim maszyny potrafiące prowadzić produkcję przy niskim zużyciu energii. W tym celu firma chciała pokazać, że jest w stanie zaproponować produkt o specyficznym zużyciu energii dla każdej konfiguracji.

Nowe wtryskarki Storka mogą być dostarczane jako maszyny napędzane akumulatorem z różnymi systemami napędu hybrydowego lub w kompletnie hydraulicznym wykonaniu. Dla dłuższych czasów cykli, w przedziale od 10 sekund do minuty, Stork posiada zestaw optymalny. Koncepcja maszyny modularnej umożliwia optymalizację zużycia energii krok po kroku.

W pierwszym kroku, maszyny mogą zostać wyposażone w pompę o zmiennej wydajności. Taka wtryskarka będzie mogła wtedy pracować w trybie ECO. W wielu przypadkach praca w takim trybie umożliwia znaczne ograniczenie zużycia energii. Kolejna możliwość to zastosowanie elektrycznego napędu dla plastyfikacji w miejsce hydraulicznego.


Oprócz znacznej redukcji zużycia energii, nowe maszyny Storka posiadają też zainstalowaną dodatkową moc i tym samym mogą pracować w trybie w pełni równoległym. Umożliwia to często skrócenie czasów cyklu. Trzecia opcja to napęd głównego silnika i pompy realizowany przez serwonapęd. W takim przypadku maszyna zatrzymuje główną pompę, gdy jej praca nie jest wymagana. Skutkuje to bardzo niskim zużyciem energii podczas bezczynności dla dłuższych czasów cyklu. Jest to optymalne rozwiązanie dla aplikacji technicznych.

Jeszcze jednym ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym dla maszyn Storka jest zamiana napędu dla otwierania i zamykania formy z hydraulicznego na elektryczny. Ekonomiczny efekt ściśle zależy tu od specyfiki produkcji. Stork zaprojektował napęd elektryczny, aby był on porównywalny do hydraulicznej wersji napędu akumulatorem. Wspomniene wersje mogą być używane w kombinacjach dla uzyskania rozwiązania z optymalnym zużyciem energii.

Wszystkie zaprezentowane zalety Stork wprowadził do wtryskarek prezentowanych podczas ostatnich targów K. Pokazał w ich trakcie wtryskarki ze swojej flagowej serii S+.

Najciekawsza z nich to oszczędna i wydajna hybrydowa wtryskarka kolanowa z siłą zamykania 4400 kN. Czas suchego cyklu jest tu ekstremalnie krótki, poniżej 1,5 sekundy. Maszyna została skonstruowana specjalnie do produkcji cienkościennych wyrobów z optymalną wydajnością. Może także produkować z wolniejszymi cyklami bardzo mocno redukując zużycie energii. Została dodatkowo wyposażona w elektromechaniczny system serwonapędowy dla plastyfikacji. Wtryskarka dysponuje też wspominanym trybem pracy ECO, co pozwala jej operatorowi na wybór między produkcją o największej wydajności lub o najmniejszym zużyciu energii. Główny napęd i pompa kontrolowane są oczywiście przez serwonapęd. Skutkuje to niskim poziomem hałasu, a także bardzo niskim zużyciem energii w czasie bezczynności dla dłuższych czasów cyklu.

Kolejna nowość maszynowa z serii S+ to już większe wtryskarki hybrydowe, np. kolanowa z siłą zamykania 6600 kN. Została ona pomyślana jako idealne rozwiązanie przy produkcji detali cienkościennych. Do otwierania i zamykania formy zainstalowano w niej elektromechaniczny system serwonapędowy. Jest to absolutna nowość w produkcji opakowań cienkościennych, mając na uwadze wielkość omawianej maszyny. Wtryskarka ma także bardzo sztywne i ciężkie płyty przeznaczone do produkcji detali cienkościennych na formach wielokrotnych.

W największych maszynach hybrydowych Storka z serii S+ o sile zamykania 16000 kN znajdziemy natomiast już dwie jednostki wtryskowe. Obie posiadają elektromechaniczny system napędowy dla plastyfikacji. Konstrukcja maszyny dwupłytowej zawiera także wyciągane kolumny. Nie tylko ułatwia to wymianę form, ale także stwarza dodatkowe możliwości dla optymalizacji procesu automatyzacji podczas produkcji. Roboty mogą osiągnąć przestrzeń formy z boku, bez blokowania tej strefy przez kolumny maszyny. W tej maszynie druga jednostka wtryskowa użyta jest do zwiększenia objętości wtrysku.

Czytaj więcej: Wtryskarki 450