Nowe zastosowanie druku 3D w chirurgii dziecięcej

Nowe zastosowanie druku 3D… Deformacje kości kończyn górnych stanowią przeszkodę uniemożliwiającą dzieciom aktywne spędzanie czasu z rówieśnikami. Jednak dzięki postępowi w dziedzinie druku 3D medycyna zyskała nowe narzędzie pozwalające na poradzenie sobie z tymi schorzeniami. Przykładem mogą być rozwiązania firmy Materialise, która uzyskała od amerykańskiej agencji FDA aprobatę dla modeli wykonanych w technologii druku 3D dla zabiegów osteotomii kości promieniowej i łokciowej u dzieci w wieku od siedmiu lat. Owe modele, w połączeniu z trójwymiarowym planowaniem przedoperacyjnym, mają pomóc chirurgom w przygotowaniach do zabiegów oraz zwiększyć pewność w czasie operacji.

Dotychczas w przypadku osteotomii dziecięcej proces przygotowawczy polegał na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Jednak zarówno w przypadku deformacji naturalnych, jak i spowodowanych wypadkiem, ich pełna wizualizacja oraz - w przypadku gdy dziecko straciło możliwość poruszania przedramieniem - chirurgiczna korekcja, są bardzo trudne. Niezależnie od doświadczenia chirurga oraz czasu poświęconego na przygotowanie, kiedy polegamy jedynie na obrazowaniu rentgenowskim zawsze pozostaje pewien stopień niepewności. Szacuje się, że w 60 proc. osteotomii w przypadku złamań kości promieniowej nie udaje się uzyskać zaplanowanego rezultatu. Tymczasem dzięki nowemu rozwiązaniu zaproponowanemu przez firmę Materialise sytuacja może się zmienić - postęp w technologii druku 3D pozwala na uzyskanie modelu dla konkretnego pacjenta, przy umiarkowanych kosztach przedsięwzięcia.

- Zastosowanie technologii druku 3D w chirurgii dziecięcej pozwala lekarzom na wykorzystanie naszej wiedzy w zakresie przygotowania szablonów dla zabiegów osteotomii oraz pomaga przeprowadzić nawet najbardziej skomplikowane zabiegi korekcji kości, które mają wpływ na resztę życia dziecka - mówi Bryan Crutchfield z firmy Materialise.

Materialise


Eksperci firmy Materialise dotychczas przeprowadzili ponad tysiąc konsultacji przed zabiegiem osteotomii dorosłych, a obecnie zdobyte doświadczenie wykorzystują w postępowaniu przedoperacyjnym dzieci od lat siedmiu. Każdy szablon wykonany w technologii druku 3D przygotowywany jest przez specjalistów firmy oraz chirurga i jest ściśle dopasowany do układu kostnego danego pacjenta. Dzięki temu można zwiększyć pewność w zakresie uzyskanych wyników operacji.

Firma ma na swoim koncie bardzo skomplikowane postępowania przedoperacyjne. Przykładem może być sytuacja z Wielkiej Brytanii, gdzie u pacjenta po standardowym leczeniu złamanego nadgarstka pojawiły się komplikacje związane z dalszym przemieszczeniem kości. Konieczna była dalsza opieka lekarska polegająca na zreperowaniu uszkodzeń i niwelacji bólu. Pracownicy firmy Materialise zeskanowali zarówno zdrowy, jak i złamany nadgarstek i na tej podstawie można było wykonać szablon i zaplanować najbardziej optymalne cięcia. Ta jedyna w swoim rodzaju operacja została przeprowadzona bez żadnych dalszych komplikacji.

Taka właśnie pionierska procedura może być obecnie zastosowana u dzieci w wieku siedmiu lat i starszych. Niezależnie od stopnia komplikacji, dzięki zastosowaniu techonologii druku 3D zwiększa się w ten sposób prawdopodobieństwo udanej aktywizacji dzieci z deformacjami kości.

Firma Materialise od dziewięciu lat współpracuje ze szpitalami na całym świecie w celu rozwoju i udoskonalenia zastosowań szablonów wykonanych w technologii druku 3D w zabiegach osteotomii. Założona przed 26 laty spółka z siedzibą główną w Belgii działa nie tylko w obszarze medycyny, lecz także w sektorze motoryzacyjnym, kosmicznym, w produkcji dóbr konsumenckich, a także w obszarze sztuki i wzornictwa.

Czytaj więcej:
Medycyna 145
Druk 3D 210

Drukowanie 3d, skanowanie 3d, rapid prototyping
 

Drukowanie 3d, skanowanie 3d, rapid prototyping, szybkie prototypowanie, reverse engineering, inżynieria odwrotna

Polska