Nowe zastosowanie druku 3D w chirurgii dziecięcej

Nowe zastosowanie druku 3D…
Deformacje kości kończyn górnych stanowią przeszkodę uniemożliwiającą dzieciom aktywne spędzanie czasu z rówieśnikami. Jednak dzięki postępowi w dziedzinie druku 3D medycyna zyskała nowe narzędzie pozwalające na poradzenie sobie z tymi schorzeniami. Przykładem mogą być rozwiązania firmy Materialise, która uzyskała od amerykańskiej agencji FDA aprobatę dla modeli wykonanych w technologii druku 3D dla zabiegów osteotomii kości promieniowej i łokciowej u dzieci w wieku od siedmiu lat. Owe modele, w połączeniu z trójwymiarowym planowaniem przedoperacyjnym, mają pomóc chirurgom w przygotowaniach do zabiegów oraz zwiększyć pewność w czasie operacji.

Dotychczas w przypadku osteotomii dziecięcej proces przygotowawczy polegał na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Jednak zarówno w przypadku deformacji naturalnych, jak i spowodowanych wypadkiem, ich pełna wizualizacja oraz - w przypadku gdy dziecko straciło możliwość poruszania przedramieniem - chirurgiczna korekcja, są bardzo trudne. Niezależnie od doświadczenia chirurga oraz czasu poświęconego na przygotowanie, kiedy polegamy jedynie na obrazowaniu rentgenowskim zawsze pozostaje pewien stopień niepewności. Szacuje się, że w 60 proc. osteotomii w przypadku złamań kości promieniowej nie udaje się uzyskać zaplanowanego rezultatu. Tymczasem dzięki nowemu rozwiązaniu zaproponowanemu przez firmę Materialise sytuacja może się zmienić - postęp w technologii druku 3D pozwala na uzyskanie modelu dla konkretnego pacjenta, przy umiarkowanych kosztach przedsięwzięcia.

- Zastosowanie technologii druku 3D w chirurgii dziecięcej pozwala lekarzom na wykorzystanie naszej wiedzy w zakresie przygotowania szablonów dla zabiegów osteotomii oraz pomaga przeprowadzić nawet najbardziej skomplikowane zabiegi korekcji kości, które mają wpływ na resztę życia dziecka - mówi Bryan Crutchfield z firmy Materialise.

Materialise


Eksperci firmy Materialise dotychczas przeprowadzili ponad tysiąc konsultacji przed zabiegiem osteotomii dorosłych, a obecnie zdobyte doświadczenie wykorzystują w postępowaniu przedoperacyjnym dzieci od lat siedmiu. Każdy szablon wykonany w technologii druku 3D przygotowywany jest przez specjalistów firmy oraz chirurga i jest ściśle dopasowany do układu kostnego danego pacjenta. Dzięki temu można zwiększyć pewność w zakresie uzyskanych wyników operacji.

Firma ma na swoim koncie bardzo skomplikowane postępowania przedoperacyjne. Przykładem może być sytuacja z Wielkiej Brytanii, gdzie u pacjenta po standardowym leczeniu złamanego nadgarstka pojawiły się komplikacje związane z dalszym przemieszczeniem kości. Konieczna była dalsza opieka lekarska polegająca na zreperowaniu uszkodzeń i niwelacji bólu. Pracownicy firmy Materialise zeskanowali zarówno zdrowy, jak i złamany nadgarstek i na tej podstawie można było wykonać szablon i zaplanować najbardziej optymalne cięcia. Ta jedyna w swoim rodzaju operacja została przeprowadzona bez żadnych dalszych komplikacji.

Taka właśnie pionierska procedura może być obecnie zastosowana u dzieci w wieku siedmiu lat i starszych. Niezależnie od stopnia komplikacji, dzięki zastosowaniu techonologii druku 3D zwiększa się w ten sposób prawdopodobieństwo udanej aktywizacji dzieci z deformacjami kości.

Firma Materialise od dziewięciu lat współpracuje ze szpitalami na całym świecie w celu rozwoju i udoskonalenia zastosowań szablonów wykonanych w technologii druku 3D w zabiegach osteotomii. Założona przed 26 laty spółka z siedzibą główną w Belgii działa nie tylko w obszarze medycyny, lecz także w sektorze motoryzacyjnym, kosmicznym, w produkcji dóbr konsumenckich, a także w obszarze sztuki i wzornictwa.

Czytaj więcej: Medycyna 73 Druk 3D 107

Drukowanie 3d, skanowanie 3d, rapid prototyping, szybkie prototypowanie, reverse engineering, inżynieria
 

Drukowanie 3d, skanowanie 3d, rapid prototyping, szybkie prototypowanie, reverse engineering, inżynieria odwrotna

Polska


Reportaże

Forum

Yellow

Docisk agregatu w maszynach hydraulicznych Engel. 2019-04-01

Slawekslawomir

Aglomeracja- źródła 2019-03-13

Jowizna89

Opłacalność przewijania folii stretch 2019-03-12

Piotrzawadzinski

Głowica do Wytłaczarki vs. średnica ślimaka 2019-02-21

Akino31

Własna firma produkcyjna 2019-01-30