Nowoczesna instalacja do recyklingu odpadów tworzyw sztucznych


Pozostałe surowce wtórne wytworzone z jednej tony odpadów to: do 50 proc. pirokarbonatu węglowego - jest to odpad stały, według kaloryczności bliższy koksowi i może być zastosowany jako paliwo stałe, węgiel aktywny z zastosowaniem do filtrów lub sproszkowany jako pigment do farb oraz do 5 proc. metalu (złom wsadowy ) w przypadku pirolizy opon samochodowych.

- Być może wydajność urządzenia nie jest rewelacyjna, ponieważ przetwarza ono trzy tony odpadów na dobę, jednak korzyści jego posiadania są duże i to zarówno ze względu na niskie nakłady finansowe jak i pozyskane z procesu recyklingu produkty - kontynuuje Mirosław Gulba, pełnomocnik PHU-GMG.

Przyznaje, że zakup instalacji, to koszt 150 tys. euro, ale natychmiast podkreśla, że inwestycja i tak się opłaca w porównaniu z kosztami związanymi z powstaniem choćby spalarni śmieci. Ta kosztuje bowiem aż 18 mln zł. A właśnie przy wysypiskach śmieci powinna być ustawiona instalacja oferowana przez zielonogórską firmę. Termin wykonania i wdrożenia projektu nie zająłby więcej niż siedem miesięcy.

O efektywności instalacji przesądza m.in. to, iż praca odbywa się na pirolitycznym gazie wytworzonym w instalacji w trakcie przetwarzania odpadów, co sprawia, że nie potrzebuje ono zasilania. Z kolei produkty uzyskane z pirolizy posiadają pełnowartościowe właściwości handlowe i z powodzeniem nadają się do sprzedaży jako paliwa wtórne.

Do sprawnego działania urządzenie potrzebowałoby powierzchni 1000 - 1500 mkw. z przeznaczeniem na plac składowy, w tym powierzchni 300 - 350mkw i wysokości do sześciu metrów w przypadku montażu urządzenia w pomieszczeniu zamkniętym.

Podstawowe dane jeśli chodzi o charakterystykę instalacji GKR przedstawiają się następująco:
  • obciążenie cieplne, gKal/rok - 13,80,
  • zużycie paliwa, (gaz ) t/rok - 8,30
  • objętość gazów dymnych, m3/sek. - 0,05
  • wyrzucenie cząsteczek szkodliwych (zanieczyszczenie), gr./sek. 0,23351,
w tym:
  • tlenek węgla (CO) - 0,0633
  • tlenek azotu (NO) - 0,153
  • tlenek siarki (SO) - 0,0000
  • cząsteczki twarde - 0,0172, w tym węgiel - 0,00258
W przypadku instalacji kotłów-autoklawów w pomieszczeniu zamkniętym niezbędna jest prowadzenie wymiany powietrza nie mniej niż 10 pełnych objętości hali na godzinę. Kotły instalowane są równolegle. Warto też zdawać sobie sprawę, że istnieje możliwość rozbudowy urządzenia poprzez łączenie modułów, co umożliwi większą wydajność pracy.

Czysty i bezodpadowy proces pyrolizy, to szansa na ochrony środowiska. Ochrona środowiska, ochrona zasobów naturalnych, stuprocentowe uzyskanie produktów po procesie recyklingu.

- To urządzenie daje nam prawdziwą szansę na usunięcie z wysypisk śmieci wszelkich toreb z tworzyw sztucznych, zużytych opon i odpadów medycznych, czyli tego wszystkiego co jest w tej chwili największym problemem w tego typu miejscach. Czysty i bezodpadowy proces pyrolizy, to szansa na ochrony środowiska - podkreśla Gulba.

Na koniec przyznaje, że jego firma planuje na lipiec postawienie pierwszej bazowej, przykładowej instalacji GKR. A to czy przyjmie się ono w Polsce, to już czas pokaże.Bolo Bolo
*.216.89.69

Wysłany: 2013-11-26 10:03:13

Wszystko to wygląda bardzo ciekawie. Tylko, że wiele takich projektów w Polsce zostało zablokowanych, właśnie przez tą niewiedzę jaki taka maszyna/cykl produkcyjny ma wpływ na środowisko, ludzi itd.Normy normami, ale nie można zapominać o sprzeciwie mieszkańców, którzy mogą wpłynąć na "tak" lub "nie" dla takiej inwestycji.

Olo Olo
*.110.77.214

Wysłany: 2017-05-07 23:26:44

Witam W Polsce od 2008 r było co najmniej 30 zakładów pirolizy. Nie jest problemem technologia tylko przepisy. Mamy w Polsce działające pojedyncze instalacje które są 100 lat do przodu. Wydajności 25t/dobę. No i co z tego??