Nowość firmy Tetra Pak

Nowość firmy Tetra Pak
Firma Tetra Pak wprowadziła ostatnio na rynek nową wysokowydajną linię produkcyjną A3 iLine. Jest to system pozwalający na integrację i automatyzację rozwiązań pakujących.

Tetra Pak A3 iLine to zdaniem przedstawicieli firmy milowy krok w dziedzinie integracji i automatyzacji rozwiązań pakujących. System powstał w wyniku poszukiwań nowych zoptymalizowanych rozwiązań pod względem ekonomicznym. Po przeprowadzeniu analiz okazało się, że najlepszym sposobem na ograniczenie kosztów produkcji jest stworzenie kompletnej i w pełni zintegrowanej linii pakującej. Podstawą koncepcji iLine jest opracowany przez Tetra Pak innowacyjny system kontroli procesu i zarządzania danymi Line Controller 30 (LC 30).

Tłumacząc istotę stworzonej przez siebie nowości przedstawiciele Tetra Pak przyznają, że aby osiągnąć pełną integrację systemu, należało doprowadzić do sytuacji, w której urządzenia danej linii będą się ze sobą komunikowały. Line Controller 30 działa tu jak mózg linii pakującej. W efekcie dzięki temu rozszerzony został zakres kontroli i nadzoru, uproszczono zarządzanie linią pakującą przy jednoczesnym wzroście niezawodności i elastyczności linii. Dzięki komunikacji odbywającej się poprzez Ethernet kontroler spełnia różne funkcje, takie jak choćby kontrola etapów uruchamiania, zatrzymywania oraz prędkości przenośników w przypadku zatrzymań urządzeń dystrybucyjnych. Wiele czasochłonnych zadań zostało zautomatyzowanych, co prowadzi do wyższej sprawności linii.

Wpisz tytuł dla obrazu

Zastosowanie systemu Tetra Pak A3 iLine niesie ze sobą szereg korzyści. Dla użytkownika oznacza przede wszystkim redukcję kosztów. Usprawnienia dotyczą przede wszystkim procedur instalacji i uruchomienia, wzrasta również elastyczność konfigurowania linii pakujących. Ponadto uproszczeniu w porównaniu z wcześniejszymi systemami tego rodzaju uległy rozmaite czynności operacyjne i zarządzanie pracą linii. Warto też wspomnieć, że iLine przynosi możliwości natychmiastowego powiadomienia o przyczynie przerw w produkcji.

Tetra Pak stworzył trzy różne konfiguracje iLine.

Pierwsza z nich to Tetra Pak A3/Flex iLine. Jest to elastyczne rozwiązanie przeznaczone dla średnich firm. Oferuje produkcję 22 różnych wzorów i rozmiarów opakowań przy zwiększonej wydajności produkcyjnej. Dla jednolitrowych opakowań Tetra Brik Aseptic jest to produkcja dochodząca do 8 tys. opakowań na godzinę. To znaczna zmiana bowiem wcześniej możliwe było wykonanie tysiąca opakowań mniej.

Druga z konfiguracji przeznaczona jest już do małych opakowań. Jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla wytwórców produkujących 40 mln opakowań na linii w ciągu roku lub 9 tys. opakowań na godzinę. Rozwiązanie to jest równie skutecznie jak Tetra Pak A3/Flex iLine, ale zajmuje połowę mniej miejsca w obiekcie produkcyjnym.

Trzecia konfiguracja to Tetra Pak A3/Speed iLine nadająca się do opakowań aseptycznych. Proponowana jest wszystkim tym, którzy prowadzą produkcję masową z zapotrzebowaniem na duże ilości opakowań. To najszybsze rozwiązanie iLine. Występuje w dwóch wersjach. Pierwsza napełnia 15 tys. dużych opakowań na godzinę, druga 24 tys. małych opakowań na godzinę. Umożliwia przeprowadzenie całej produkcji na jednej maszynie.

U odbiorców używających już systemu iLine, w porównaniu do dotychczasowych używanych przez nich linii produkcyjnych, zauważono wzrost wydajności produkcji od 15 proc. do 25 proc. Raporty wskazują także na uzyskanie oszczędności czasu przy zmianie konfiguracji systemu sięgające nawet do 40 proc., w zależności od rodzaju zastosowanej konfiguracji.

Czytaj więcej: Maszyny 480 Nowości 239