Nowość na targach Poleko 2007

Już jutro w Poznaniu rozpoczną się kolejne Międzynarodowe Targi Ekologiczne Poleko. Jak zawsze nie zabraknie na nich licznych nowości. W tym roku jedną z najważniejszych prezentacji będzie stacja termicznego suszenia odpadów, którą przygotowała poznańska firma Aquanet.

Aquanet to spółka akcyjna, której udziałowcami są Miasto Poznań (prawie 70 proc.) oraz wielkopolskie gminy. Na targach Poleko 2007 firma zaprezentuje absolutny hit – stację termicznego suszenia odpadów, która została niedawno oddana do użytku przy Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach koło Poznania. Powstała w odpowiedzi na coraz bardziej zaostrzające się przepisy, które powodują problemy z zagospodarowaniem osadów. Realizacja tej inwestycji trwała dwa lata, niedawno dobiegła końca.

Na czym polega działanie stacji?

Z osadu pościekowego produkuje ona suchy granulat, pozbawiony organizmów chorobotwórczych i bezpieczny higienicznie, wykorzystywany jako paliwo energetyczne lub środek kondycjonujący glebę. Dzięki instalacji wysuszony osad w postaci granulatu - przy zastosowaniu technologii suszenia wysokotemperaturowego - ma stanowić wartościowy produkt, który będzie można łatwiej ostatecznie zagospodarować np. współspalać z innym paliwem energetycznym w elektrowniach i elektrociepłowniach.

Dzięki zaprzestaniu gromadzenia się osadu bieżąca produkcja kierowana będzie do stacji termicznego suszenia oraz wyeliminowany zostanie tymczasowy plac składowy na terenie COŚ. Zmniejszy się również uciążliwość zapachowa oraz nastąpi zminimalizowanie oddziaływania oczyszczalni na środowisko zgodnie z obowiązującymi przepisami. Poprzez realizację stacji termicznego suszenia zostanie trzykrotnie zmniejszona objętość osadu, a otrzymany produkt będzie bezpieczny sanitarnie i nie będzie emitował przykrych zapachów.

W ramach tej samej inwestycji powstała też sieć gazogeneratorów, która umożliwi przekształcanie w energię elektryczną energii cieplnej pozyskiwanej ze spalania biogazu produkowanego z osadu. Gazogeneratory produkują tzw. „zieloną energię” z biogazu, eliminując tym samym emisję metanu i dwutlenku węgla do atmosfery.

Rozpoczynające się jutro targi Poleko 2007 będą jeszcze większe od poprzedniej edycji i zgromadzą ponad 1 tys. firm z około 20 krajów. Zamówiona przez wystawców powierzchnia ekspozycyjna jest o blisko 17 proc. większa niż w ubiegłym roku. Wtedy wyniosła 17,5 tys. mkw. Organizatorzy – Międzynarodowe Targi Poznańskie – spodziewają się przyjazdu ponad 25 tys. gości. Targi potrwają do piątku. Ekspozycja targów zostanie podzielona na pięć części: woda i ścieki; odpady, recykling i utrzymanie czystości; energia i odnawialne źródła energii; powietrze, hałas i wibracje; aparatura kontrolna i pomiarowa oraz edukacja ekologiczna.Forum

Piotrzawadzinski

Głowica do Wytłaczarki vs. średnica ślimaka 2018-04-15

Yellow

Czas przebywania materiału w agregacie 2018-04-13

Polisiepropylen

Roboty programy, ustawianie 2018-04-11

Michalboro

Ldpe + elastomer? 2018-04-09

Bobbin_22

Siły i prędkości otwierania zamykania Engel Victory 50 2018-04-03

Reportaże