Nowości BASF dla branży medycznej

Nowości BASF dla branży medycznej
Podczas tegorocznych targów Compamed, które odbędą się w dn. 20-22 listopada w Düsseldorfie, BASF zaprezentuje między innymi antymikrobowe produkty HyGentic wykonane w oparciu poliuretany termoplastyczne (TPU) oraz wysokiej jakości tworzywa sztuczne dla branży medycznej.

Antymikrobowe poliuretany termoplastyczne HyGentic TPU zawierają zintegrowane jony srebra, które chronią powierzchnię produktu przed skażeniem drobnoustrojami. Tworzywo w szczególności nadaje się do produkcji rurek i cewników, a więc produktów wykorzystywanych przy zabiegach wymagających zachowania sterylności.

HyGentic SA to kopolimer styrenowo-akrylowy o poziomie twardości podobnym do poliwęglanu. Materiał jest przejrzysty, łatwy w obróbce, a dzięki temu nadaje się do produkcji obudów urządzeń medycznych i złącz wtykowych przeznaczonych do użytkowania w środowisku wymagającym zachowania wysokich standardów higieny.

Innym produktem z tej serii jest zawierający antybakteryjne jony srebra kopolimer blokowy styrenowo-butadienowy HyGentic SBC. Tworzywo w postaci przejrzystego granulatu przeznaczone jest do formowania wtryskowego i może być wykorzystywane bezpośrednio do produkcji sprzętu medycznego, takiego jak filtry i inhalatory wentylacyjne.

Z kolei HyGentic PA to poliamid wzmocniony włóknem szklanym przeznaczony m.in. produkcji elementów operujących dla urządzeń medycznych.

- Wszystkie produkty HyGentic są wyjątkowo efektywne w zakresie zwalczania grzybów i bakterii w warunkach szpitalnych - mówi Edgar Eichholz z firmy BASF. - Sprzęty medyczne wyprodukowane na bazie produktów HyGentic mogą stanowić uzupełnienie procedur higieniczno-sanitarnych w szpitalach.

Sprzęt medyczny wyprodukowany z tego tworzyw z rodziny HyGentic może być dezynfekowany według standardowych procedur.

Wśród targowych prezentacji na uwagę zasługują także tworzywa oznaczone cząstką "pro". Wszystkie rodzaje produktów z tej rodziny są zgodne z obowiązującymi normami międzynarodowymi i testami dla produktów medycznych wykonanych z tworzyw sztucznych europejskich, amerykańskich i japońskich Farmakopei oraz normami DIN EN ISO 10993-5.

Przykładem może być polioksymetylen Ultraform Pro, który stosowany jest w aplikacjach, gdzie wymagana jest minimalizacja tarcia pomiędzy dwoma stykającymi się elementami funkcjonalnymi. Materiał Ultraform W2320 003 Pro TR charakteryzuje się płynnością, a specjalny smar niweluje skrzypienie i drgania cierne.

Innym rozwiązaniem, które będzie zaprezentowane na targach, jest odporne na wysokie temperatury tworzywo Ultrason. Charakteryzuje się ono dużą stabilnością w wysokich temperaturach oraz odpornością chemiczną. Większość produktów wykonanych z tego przezroczystego materiału uzyskało certyfikację do kontaktu z żywnością i wodą pitną.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska