Nowy Styrolux firmy BASF

Koncern BASF wprowadza na rynek nowy produkt. To Styrolux HS 70, czyli nowy kopolimer blokowy SBC do produkcji termokurczliwych folii opakowaniowych.

Styrolux HS 70 został zoptymalizowany głównie pod kątem wymagań stawianych wysokiej jakości folii termokurczliwej.

Folia termokurczliwa może nadać butelkom na napoje wyjątkowo atrakcyjny wygląd, poprawiający jednocześnie sprzedaż. Nowość BASF jest wytwarzana na bazie kopolimeru blokowego styren-butadien (SBC) i poszerza asortyment produktów ze Styroluxu o kolejną nowinkę. Poprzedni gatunek Styroluxu 3G 46 wprowadzony został na rynek dwa lata temu.

Nowy gatunek folii został opracowany w związku ze światowymi tendencjami na rynku opakowań oraz rosnącym popytem wśród producentów folii i końcowych odbiorców. Styrolux HS 70 stworzono w ścisłej współpracy z wiodącymi producentami urządzeń i folii.

Jeśli chodzi o zalety nowego tworzywa sztucznego, to prezentowany produkt wyróżnia się zwłaszcza swoją zoptymalizowaną kurczliwością.

Do tej pory bowiem mieszanki SBC/PS mogły być stosowane tylko do wyrobu takich folii, których średnia końcowa kurczliwość wynosiła około 50 proc. przy zakresie temperatur obróbki od około 80 st C do 95 st. C.

Tymczasem dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu udało się znacznie zwiększyć końcową kurczliwość wyrobu Styrolux HS 70 do poziomu około 70 - 80 proc., co stanowi względny wzrost o ponad 50 proc.

Tylko taka wysoka kurczliwość pozwala formować osłony dostosowane do kształtu tzw. "rękawy" butelek o złożonych kształtach lub dużych różnicach średnicy jak ma to miejsce np. w odniesieniu do butelek szampana.

Ten zoptymalizowany wyrób wykazuje również na stały, ale niezbyt gwałtowny wzrost kurczliwości przy wzroście temperatury. Przynosi to tys samym szeroki zakres temperatur obróbki cieplnej. BASF dostarcza wprowadzane przez siebie tworzywo sztuczne jako produkt gotowy do użycia: nie ma już potrzeby mieszania go ze standardowym polistyrenem, co jest bardzo wygodne dla producentów folii. Styrolux HS 70 ma poza tym nawet większą przejrzystość niż wcześniejsze wyroby. Dysponuje też lepszą sztywnością i pozwala na łatwe wykonywanie nadruków.

Jak prezentuje się Styrolux na tle innych produktów?
Poza mieszankami SBC/PS, do wyrobu folii termokurczliwych w większości przypadków stosowane są obecnie przezroczyste materiały opakowaniowe PET-G (PET modyfikowany glikolem).

O ile typowe mieszanki SBC/PS mają podobną kurczliwość jak PVC, to zakresy maksymalnej kurczliwości Styrolux HS 70 są zbliżone do aktualnego standardu przemysłowego jakim jest PET-G.

Inną zaletą Styroluxu HS 70 jest wysoka wydajność. W porównaniu z PVC czy PET-G, dzięki mniejszej gęstości można wyprodukować o około 30 proc. więcej folii z kilograma produktu.

Dla producentów ułatwienie stanowi natomiast znaczna łatwość jego obróbki maszynowej, a także mechaniczna wytrzymałość i sztywność kopolimerów blokowych styrenu-butadienu, która nadaje rękawom miłe wrażenie w dotyku.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska