Nowy Ultramid BALANCE

Nowy Ultramid BALANCE Koncern BASF, największa chemiczna firma świata, prezentuje najnowsze osiągnięcie swoich technologów. Chodzi o poliamid o nazwie Ultramid BALANCE. Jest to materiał w ponad 60 proc. bazujący na kwasie sebacynowym uzyskiwanym z oleju rycynowego. Jego oficjalna premiera miała miejsce podczas targów K 2007 w niemieckim Düsseldorfie.

Choć od zakończenia największej globalnej imprezy dla branży tworzyw sztucznych minęło już kilka miesięcy, to świat tworzyw sztucznych wciąż dowiaduje się o kolejnych pokazanych tam nowościach. Zgromadzenie w jednym miejscu ponad 3 tys. wystawców musiało bowiem sprawić, że nie wszystko dało się zobaczyć i "wyłowić" natychmiast. Niektóre nowości przebijają się do informacji publicznej z lekkim poślizgiem.

Najnowsze osiągnięcie zademonstrowana przez BASF podczas K 2007, to poliamid oparty na kwasie sebacynowym. Materiał ten został opracowany przez koncern już ponad pół wieku temu. Teraz jednak przechodzi swój renesans. Został wzbogacony, udoskonalony i odkryty ponownie.

Ultramid BALANCE w około 60 proc. oparty jest na kwasie sebacynowym uzyskiwanym z oleju rycynowego. Jak podkreślają eksperci pracujący dla koncernu, ten dobrze znany i aktualnie zrewitalizowany materiał łączy w sobie rozmaite właściwości. Najważniejsze z nich to m.in. wysoka odporność na uderzenia w niskich temperaturach i stosunkowo niska gęstość. Swoje zastosowanie znajduje w przemyśle motoryzacyjnym. Dzięki wyróżniającym go cechom umożliwia uzyskanie mniejszej masy, co wiąże się z oszczędnościami i redukcją emisji.

Oprócz Ultramid BALANCE, koncern BASF wprowadza aktualnie również inne interesujące tworzywo sztuczne uzyskiwane w znacznym stopniu z oleju rycynowego. Podczas tych samych targów zaprezentowała je należąca do BASF spółka Elastogran. Jest to nowy alkohol wielowodorotlenowy Lupranol BALANCE 50. Można go wykorzystywać w produkcji pianek do materaców. Olej rycynowy uzyskuje się z nasion rącznika. Lupranol BALANCE 50 składa się w 31 proc. z oleju rycynowego.

Ten bardzo wysoki udział surowca odnawialnego w wyrobie gotowym stanowi istotny przełom w dziedzinie produktów opartych na poliuteranie. BASF zawdzięcza to osiągnięcie wykorzystaniu swojej nowatorskiej technologii katalizatorów.

Czytaj więcej:
Nowości 335