Nowy rekord w produkcji opon do ciągników

Nowy rekord w produkcji opon do ciągników
Zaprezentowana w październiku opona AxioBib IF900/65 R46 firmy Michelin ma szerokość 900 mm, średnicę 2,32 m i może wytrzymać ponad 10 t nacisku. Jest to największa opona do ciągników w ofercie firmy, a jak twierdzą przedstawiciele spółki - także największa tego typu opona na świecie. Michelin podaje, że może być używana w pojazdach o dużej mocy, które mogą rozwinąć prędkość nawet do 65 km/h.

Opona została wykonana w technologii Ultraflex, pozwalającej na większe obciążenie pojazdu przy niższym ciśnieniu w oponie. Dzięki temu można osiągnąć lepszą trakcję bez obracania się opony na obręczy, w mniejszym stopniu występuje także ugniatanie gleby.

Wśród producentów opon do ciągników zauważalny jest ciągły wyścig związany z coraz większą mocą pojazdów rolniczych. We wrześniu firma Bridgestone informowała o praktycznym zastosowaniu opony Firestone DT23. Opona radialna o średnicy 2,32 m ma współczynnik szerokości przekroju do wysokości profilu równy 850/75 i 42-calową felgę. Jej nośność wynosi 9,5 ton przy prędkości do 50 km/h.