Ochrona poliwęglanu przed promieniowaniem UV

Ochrona poliwęglanu przed promieniowaniem UV
Bayer MaterialScience opracował innowacyjną technologię o nazwie AURA.

Nowa technologia niemieckiego koncernu przeznaczona jest do zabezpieczenia wykonanych z poliwęglanu wyrobów przed promieniowaniem ultrafiloletowym. Chodzi tu o wyroby wyprodukowane przy użyciu techniki wtrysku lub wytłaczania.

Po raz pierwszy w sposób przemysłowy technologię wykorzystano przy zabezpieczeniu przed promieniowaniem UV zewnętrznego oświetlenia LED z soczewkami wykonanymi z transparentnego poliwęglanu metodą wtryskiwania.

Dlaczego AURA może być dobrym rozwiązaniem?

Promieniowanie ultrafioletowe działa bowiem, jak wiadomo, bardzo szkodliwie na powierzchnię poliwęglanu, a tradycyjnie stosowane metody polegające na dodawaniu do tworzywa środków absorbujących UV, nie zapewniają powierzchni poliwęglanowego wyrobu najlepszej ochrony. Jest to zwykle duży problem w rozmaitych zastosowaniach zewnętrznych, takich jak np. soczewki oraz osłony opraw oświetleniowych. Tam z reguły ochrona przed słońcem - niezbędna do zachowania trwałości, przezroczystości i efektywności - typowych środków absorbujących UV jest niewystarczająca.

Bayer MaterialScience


Opracowana przez Bayer infuzyjna technologia AURA realizowana jest w kilku etapach. Po pierwsze polega na zanurzeniu wyrobu z poliwęglanu w roztworze wodnym, który zawiera organiczne dodatki absorbujące UV. Następnie konieczne staje się wyjęcie wyrobu z roztworu, opłukanie go wodą i wysuszenie. W taki sposób detale produkowane z dowolnego poliwęglanu można przez dłuższy czas zabezpieczać przed promieniowaniem UV i przed żółknięciem zachodzącym po napromieniowaniu.

Technologia AURA przewiduje również użycie dodatków, które rozkładają się w temperaturze wytłaczania lub wtryskiwania i są skuteczne w niższej temperaturze stosowanej w technologii infuzyjnej. W rozwiązaniu Bayera wykorzystywane są roztwory wodne z niewielką ilością dodatków organicznych. Zużyte roztwory poddaje się recyklingowi, a następnie można je stosować ponownie. W procesie nie powstają zatem niebezpieczne odpady, natomiast rozpuszczalniki są odzyskiwane.