Orlen ma plany rozwoju petrochemii

Orlen ma plany rozwoju petrochemii
Koncern PKN Orlen poinformował, że rozważa dalszy rozwój swojego segmentu petrochemicznego i nie wyklucza sojuszu z dużym graczem petrochemicznym.

- Obszarem, któremu mocno się przyglądamy, jest nasz obszar podstawowy, czyli petrochemia. Myślimy o pójściu dalej w łańcuchu wartości, o zrobieniu kolejnego projektu wzorem PX-PTA, który jest naszym sztandarowym projektem. Myślimy o sojuszach z dużymi graczami petrochemicznymi, ale za wcześnie, by mówić o konkretach - powiedział prezes Orlenu Jacek Krawiec.

Jego zdaniem w grę wchodzić ma współpraca kapitałowa, choć niekoniecznie kapitałowa, w obszarach wspólnych z ewentualnym partnerem. W tej chwili łańcuch Orlenu kończy się na kwasie tereftalowym, czyli na PTA. Koncern rozważamy pójście dalej w kierunku PET. Rozwój petrochemii ma być częścią składową zaktualizowanej strategii Orlenu, która powinna zostać ogłoszona jeszcze w tym roku.

Na początku czerwca Orlen uruchomił kompleks petrochemiczny do produkcji paraksylenu i kwasu tereftalowego (PX/PTA). Inwestycja została zrealizowana w ciągu trzech lat i kosztowała ponad 1 mld euro. Przedstawiciele spółki oceniają, że nowa instalacja PX/PTA przełoży się na wzrost EBITDA o ok. 400 mln zł rocznie po dojściu do docelowych mocy. W 2011 r. średnie wykorzystanie instalacji wyniesie 70 proc., a dojście do pełnych mocy ma nastąpić w 2012 r.

Czytaj więcej: Rynek 828